Praca w IT

15 grudnia 2015

Drogi programisto, jeśli chcesz znaleźć pod choinką coś naprawdę odlotowego, pokaż ten wpis swojej drugiej połówce, rodzinie, przyjaciołom… Każdemu, kto miałby ochotę Cię ze szczerego serca obdarować.

Jak często zamiast upragnionego gadżetu otrzymywałeś od Św. Mikołaja/Dziadka Mroza/Gwiazdki/Gwiazdora (niepotrzebne skreślić) takie wynalazki?

prezent dla programistyprezent dla programistyprezent dla programisty

Zapytaliśmy ponad 200 pracowników branży IT o to, jaki byłby ich wymarzony świąteczny prezent. Ankietowani mogli wybrać od 1 do 3 odpowiedzi lub zaproponować własną.

Do czytania zapraszamy zatem zarówno programistów, jak i wszystkich potencjalnych darczyńców.

prezent dla programisty

Idealny prezent dla programisty

 1. Najbardziej pożądanym prezentem okazał się… dron. Gadżet, którym chętnie pobawiliby się zarówno młodsi jak i starsi programiści, nie jest już tak kosztowny jak kilka lat temu. Jego cena, w zależności od stopnia zaawansowania technicznego, zaczyna się już od ok. 100 zł.
  prezent dla programisty
 2. Kolejnym pewnikiem na liście prezentów dla programistów, jest zestaw klocków Lego Technic. Jeśli jeszcze ktokolwiek z Was myśli, że klocki Lego to zabawa dla małych dzieci, najwyższa pora zmierzyć się z rzeczywistością – z tego się nie wyrasta. Niewielkie zestawy kupić można już od ok. 35 zł, natomiast prawdziwą gratką dla koneserów jest łączenie poszczególnych zbiorów.
  prezent dla programisty
 1. Wielu koderów ucieszyłoby się również z ciekawej gry planszowej. Czasy, kiedy gra planszowa oznaczała przysłowiowego „chińczyka”, już dawno odeszły do lamusa. Na rynku znajduje się obecnie ogromny wybór planszówek. W zależności od indywidualnych zainteresowań gracza, można wybrać coś zręcznościowego (np. Jenga, Jungle Speed), ekonomicznego (np. Osadnicy z Catanu, czy legendarne Monopoly), logicznego (np. Carcassone), kreatywnego (np. Dixit) i wiele innych. Fajnie dobrana planszówka uprzyjemni każdą domówkę. Grę zakupić można już od kilkunastu złotych. Podobnie jak w przypadku innych prezentów z naszej listy, górna granica cenowa jest niemal nieograniczona.
  prezent dla programisty

Poza podium znalazły się inne propozycje – gry komputerowe, programistyczne easter egg’i czy lodówka biurkowa na USB. Natomiast wielu pracowników branży IT wskazało w ankiecie własne ciekawe propozycje. Część z nich jest całkiem realna do spełnienia, a część… sami zobaczcie :)

 1. Drukarka 3d to możliwość tworzenia „czegoś z niczego”. Zabawa ograniczona jedynie przez Waszą wyobraźnię … i być może przez koszt zakupu, bo ceny drukarek, choć sukcesywnie spadają, wciąż zaczynają się od ok. 2500 zł. Ale może wychodzicie z założenia, że „jak świętować, to z przytupem”…
  prezent dla programisty
 1. Lego Mindstorms nie trzeba pewnie przedstawiać żadnemu wielbicielowi kultowych klocków. Tym razem oprócz budowania zmyślnych maszyn, twórca staje przed wyzwaniem zaprogramowania własnego robota. Z takiego prezentu ucieszą się na pewno nie tylko początkujący programiści. Koszt zaczyna się od… 1500 zł.
  prezent dla programisty
 1. Zwykło się mówić, że szczęśliwi czasu nie liczą. Ale to powiedzenie na pewno nie dotyczy (szczęśliwych) programistów, którzy dostaną pod choinkę zegarek binarny. To gadżet tak samo praktyczny jak efektowny. A dodatkowo osiągalny niemal dla wszystkich – ceny zaczynają się już od ok. 50 zł. W przeciwieństwie do smartwatch’a, ten gadżet to powrót do tradycyjnych właściwości zegarków.
  prezent dla programisty
 1. Dla jednych to narzędzie do nauki podstaw informatyki, programowania czy elektroniki, dla innych wymarzony prezent pod choinkę. Mowa o Raspberry Pi, czyli małej płytce, będącej sercem prawdziwego komputera. Nie jest to może kombajn o najwyższej technicznie mocy, ale nie to było celem twórców „Malinki”. Warto wspomnieć, że zakup samej płytki to dopiero początek wydatków. Żeby zmontować z Raspberry Pi w pełni działający komputer, należy dokupić szereg niezbędnych akcesoriów. Ale ten zakup może być początkiem niesamowitej, informatycznej przygody. Sam rdzeń (w zależności od modelu) to koszt min. 100 zł. prezent dla programisty
 1. Jeśli chcesz, aby programista przestał, choć na chwilę, twardo stąpać po ziemi, ofiaruj mu lot w aerotunelu. Usługa oferowana jest już w kilku dużych miastach, a jej koszt wynosi ok 200 zł.

Mamy również alternatywne zestawienie choinkowych propozycji. Do tej sekcji zapraszamy odważnych (lub zdystansowanych) obdarowujących.

 1. Być może nie zmieści się pod świątecznym drzewkiem, ale na pewno ucieszy każdego, kto programuje. Osobisty tester! Z pewnością nic tak nie pomaga w codziennej pracy, ale koszty pozostawiamy już do Waszego osobistego przemyślenia.
 2. Znacznie mniejszym, ale być może równie skutecznym pomocnikiem może okazać się niepozorna gumowa kaczuszka. Żadnemu programiście nie trzeba tłumaczyć, jak bardzo użyteczny może być to prezent. Niezorientowaną mniejszość odsyłamy do wyszukiwarki pod hasłem „metoda gumowej kaczuszki” :)
  prezent dla programisty
 3. Ostatnia propozycja to świetny prezent dla programisty, który… często odwiedzany jest przez innych programistów. Wycieraczka, która wzbudzi uśmiech u wszystkich mistrzów kodowania, z napisem 127.0.0.1 SWEET 127.0.0.1, czy There is no place like 127.0.0.1. Prezentu trzeba szukać raczej w zagranicznych serwisach, a jego cena to ok. 20€.
  prezent dla programisty

Mamy nadzieję, że powyższe propozycje dostarczą Wam inspiracji nie tylko na prezenty świąteczne, ale i na inne okazje. Dbajcie o swoje ulubione programistki i ulubionych programistów.

 


Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Koledzy programiści dostawali na prezenty różne rzeczy: książki (np. gotowanie dla geeków), smartwatche, słuchawki, skarpety, książkę o Hiszpanii, telefony komórkowe…

 2. Zupelnie przez przypadek przeczytalam ten artykol. Mieszkam i pracuje od wielu lat za granica w branzy IT i programuje Comarch CEE. I barzo mnie dziwia te pomysly na prezenty…. Lego lezy tonami w pokoju mojego syna ale on ma 13 lat??? A z czego cieszy sie dorosly czlowiek ktory duzo pracuje…. z przezyc, z tego ze mozna z innymi spendzic czas, z rozmow, z dobrej ksiazki…