Od czego zacząć karierę w IT i dlaczego warto wybrać właśnie tę branżę? Jakie cechy liczą się najbardziej i jakim wyzwaniom trzeba stawić czoła? Przeczytajcie wywiad z Olgą Wolską , a wszystkiego się dowiecie!
Pani ścieżka kariery jest bardzo interesująca. Proszę przybliżyć czytelnikom jej przebieg.
Od czego zacząć? Kariera, rzadko kiedy chyba rozpoczyna się imponująco. Moje pierwsze doświadczenia zarobkowe to udzielanie korepetycji oraz sędziowanie meczów w międzyszkolnej lidze siatkówki. Etatową pracę rozpoczęłam na piątym roku studiów, aplikowałam wtedy na praktykę, po której zaproponowano mi stałą pracę. Pracowałam w centrali sieci super i hipermarketów, w dziale odpowiadającym za zarządzanie asortymentem towarów. Współpracowałam praktycznie z wszystkimi działami firmy: category managerami, kupcami, oraz powiązanymi działami: działem operacyjnym zarządzającym sklepami w terenie, marketingiem, księgowością i controllingiem, działem prawnym, działem IT. Po trzech latach nadszedł czas na zmiany i rozpoczęłam przygodę z IT. Swoją przygodę z Comarchem zaczęłam od presales konsultant systemów ERP. Byłam odpowiedzialna m.in. za analizę wymagań klientów, weryfikację spełnienia wymagań przez funkcjonalności systemu oraz przygotowywanie dla klientów ofert i prezentacji. W następnym kroku przeszłam w stronę product managementu, projektowania i wytwarzania oprogramowania. Do moich głównych obowiązków należała analiza wymagań oraz, we współpracy z developerami, przygotowywanie projektów funkcjonalnych, na podstawie których odpowiednie funkcjonalności były implementowane w systemie. Obecnie pracuję jako Dyrektor produkcji. Kieruję zespołami analityków, developerów oraz testerów oprogramowania.
Z jakiego powodu wybrała Pani branżę IT?
Wracając w czasie do tamtego momentu, pamiętam, że do tej decyzji skłoniły mnie dwa przemyślenia. Po pierwsze, zadałam sobie wtedy pytanie, co z dotychczasowych obowiązków lubię najbardziej. Uświadomiłam sobie, że najwięcej satysfakcji przynosił mi udział w wewnętrznych projektach IT, w które zostałam zaangażowana. Decyzje tam podejmowane miały bezpośredni i szybki wpływ na prowadzony biznes, np. decyzje o zmianach w polityce cenowej, czy wyprzedaży konkretnego asortymentu. Decyzje te podejmowane były na podstawie wnikliwych analiz realizowanych z użyciem narzędzia Business Iintelligence. Wprowadzenie ustalonych zmian, również wymagało odpowiedniej implementacji w użytkowanym oprogramowaniu. Kontakt działów handlowych i operacyjnych z działem IT był nieunikniony. To doprowadziło, do drugiego wniosku. Uznałam, że z czasem do rozwiązywania problemów konieczne będzie użycie nowych technologii. Postanowiłam więc spróbować sił „po drugiej stronie”, aby zobaczyć, jak używać możliwości, które daje odpowiedni software do rozwiązywania problemów przedsiębiorstw. Wtedy nawet jeszcze nie myślałam, o współtworzeniu oprogramowania, co okazało się, jak dotychczas, najciekawszą zawodową przygodą.
Artykuł stanowi fragment wywiadu "Kobieta w IT — wywiad z Olgą Wolską z COMARCH" na łamach portalu Crossweb.