Oddział Comarch rozwija się we Francji nieprzerwanie od 2006 roku. Przez kolejne kilkanaście lat konsekwentnie budowaliśmy prężnie działającą organizację, współpracującą z wieloma znanymi i cenionymi klientami z całego świata. Jak dokładnie wyglądała nasza droga? Odpowiedź w artykule.
Z powstaniem biura Comarch we Francji wiąże się ciekawa historia. Na początku XXI wieku w Europie dynamicznie rozwijały się usługi operatorów wirtualnych. Często duże sieci handlowe tworzyły własne sieci komórkowe, korzystając przy tym z infrastruktury operatorów tradycyjnych, takich jak Vodafone, T-Mobile czy Orange.
W 2006 Auchan Telecom ogłosił przetarg na stworzenie usługi telefonii komórkowej. Grupa Comarch, mimo braku doświadczenia w tym segmencie, z sukcesem wystartowała w przetargu. Jak się okazało, stworzyliśmy bardzo dobry, innowacyjny produkt, który odbił się szerokim echem w branży. Dotrzymaliśmy wówczas bardzo krótkich terminów, jednocześnie dostarczając produkt najwyższej jakości. W kolejnych miesiącach poszliśmy za ciosem i poszerzaliśmy naszą działalność na tamtejszym rynku. Warto tutaj dodać, że negocjacje handlowe prowadziła w tym czasie, ówczesna Prezes Comarch AG, a obecnie Prezes Zarządu Comarch SA, dr Anna Pruska. To właśnie Pani Prezes Anna Pruska podpisała pierwszą umowę, która stała się podwaliną do dalszego rozwoju Comarch we Francji, a także prowadziła ze mną rozmowę kwalifikacyjną i zadecydowała o moim zatrudnieniu.
Drugim ważnym faktem, którego nie można pominąć, jest to, że 10 lat temu rynek francuski był dla Comarch poza pierwszą dziesiątką. Systematyczny rozwój biznesu i naszej lokalnej działalności pozwolił wejść na drugie miejsce. W 2023 roku staliśmy się drugim największym rynkiem eksportowym firmy, ustępując miejsca tylko kolegom i koleżankom z Niemiec. Godne uwagi jest to, że Francja jest jedynym krajem, który osiągnął taki rezultat głównie w sposób organiczny.
Lokalizacje
Comarch we Francji zarządza w sumie czterema zespołami z: Lille, Grenoble, Cergy oraz Lyonu. W sumie jest to ok. 150 osób. Kilkadziesiąt osób pracuje również przy naszych projektach z Polski.
Siedzibą francuskiego oddziału Comarch od początku było Lille z bardzo praktycznego powodu. Siedziba firmy Auchan również znajduje się w Lille. Chcieliśmy być blisko naszego głównego klienta, by łatwiej móc zarządzać przepływem informacji. Ponadto, Lille jest miastem, wokół którego swoje siedziby ma wiele firm z branży retail, dla której dostarczamy dużą część naszych produktów.
Siedziba główna Comarch we Francji – Lezennes (obok Lille).
Drugie biuro otworzyliśmy w Grenoble. Jest to miasto z jednymi z najlepszych uczelni technicznych w kraju. To zagłębie IT w regionie. Tutaj zatrudniamy więcej osób związanych z produkcją – programistów, inżynierów DevOps, kierowników projektów. Grenoble ściąga też jakością życia. Miasto leży u podnóży Alp. Z biura rozciąga się piękna, górska panorama. W lecie jest tam bardzo gorąco, a w zimie można od razu po pracy wyskoczyć na stok narciarski.
Kolejne nasze biuro otworzyliśmy w Lyonie. To drugi co do wielkości ośrodek ekonomiczny i gospodarczy we Francji. To jedno z najszybciej rozwijających się miast we Francji. Zespół z Lyonu skoncentrowany jest bardziej na rozwoju biznesu. Mamy tam przede wszystkim analityków biznesowych oraz konsultantów.
Najmłodszy oddział Comarch we Francji mieści się w Cergy, niedaleko Paryża. W 2020 roku kupiliśmy firmę z branży e-zdrowie, której siedziba była właśnie na przedmieściach stolicy Francji.
Projekty
Początki Comarch we Francji nierozerwalnie wiążą się z sektorem telekomunikacji. Nasz pierwszy zrealizowany projekt, ale też kilka kolejnych, dotyczyły usług telekomunikacyjnych. Po kilku latach działalności stopniowo rozszerzaliśmy naszą ofertę. Zdecydowaliśmy się na dostarczanie usług z zakresu ERP, w szczególności dla firm handlu detalicznego.
Po 2010 roku przyszedł boom na usługi e-commerce, a my zauważyliśmy, że nasza konkurencja ma przestarzałe rozwiązania, słabo dostosowujące się do nowych realiów. Z uwagi na ogromne środki wydawane w poprzednich latach na badania i rozwój, autorskie oprogramowanie Comarch było bardziej konkurencyjne. Zaczęliśmy zwyciężać w przetargach właśnie z uwagi na nowoczesność, innowacyjność i łatwość adaptacji naszych produktów pod potrzeby klientów.
Od 2020 roku rozwijamy również produkty wspierające zdalną opiekę medyczną. Firma, którą wówczas kupiliśmy, miała w swoim portfolio produkty klasy HIS (ang. system informacji dla placówek medycznych). Swoje produkty oferowała również placówkom świadczącym usługi domowej opieki medycznej. My postanowiliśmy pogłębić i rozwinąć oferowane przez nią systemy, a w szczególności te, z zakresu telemedycyny.
Dziś w naszym portfolio są w dużej mierze usługi dla branży handlu detalicznego (ERP, E-Invoicing oraz systemy lojalnościowe) oraz systemy wspomagające zdalną opiekę medyczną. Wspieramy procesy biznesowe w największych korporacjach na świecie z francuskim rodowodem, m.in. firmy Auchan, Leroy Merlin, Dior, Intersport, lotnisko Paryskie, BIC, i wiele innych. Obecnie nie wygrywamy już ceną, często jesteśmy drożsi od naszej zachodnioeuropejskiej konkurencji. Wygrywamy jakością, specjalistyczną wiedzą i zaawansowaniem naszego oprogramowania, a z naszych usług we Francji korzysta już ponad 120 klientów.
Powodem do dumy jest fakt, że jesteśmy firmą opartą na wiedzy, która materializuje się w naszych produktach i wiedza ta jest wyjątkowa. Dzięki polskiej myśli inżynierskiej, napędzamy biznes i rozwiązujemy krytyczne problemy największych firm na świecie, liderów wielu branż.
Zdjęcie z ambasadorem Polski w Paryżu (jego ekscelencja Jan Emeryk Rościszewski).
Dostarczamy naszym klientom krytyczne systemy, bez których nie mogliby funkcjonować, systemy lojalnościowe, systemy do zarządzania promocjami w sklepach, oprogramowanie klasy ERP, do e-fakturowania czy do wymiany dokumentów. Jednoczenie wierzymy, co potwierdził epizod Covid-19, że w najbliższej przyszłości zdalna opieka medyczna będzie zyskiwać na popularności.
Szereg badań, analiz, ale też obserwacja trendów pokazują, że społeczeństwo europejskie starzeje się w bardzo dynamicznym tempie. Przybywa osób w podeszłym wieku, wymagających więcej niż wcześniej opieki medycznej. Jednocześnie brakuje młodych lekarzy. Liczba medyków na 1 000 mieszkańców, zarówno w Polsce, jak i Francji systematycznie spada, a prognozy pokazują dalszy trend spadkowy. W przyszłości będziemy potrzebowali usług automatyzujących pracę lekarza, ułatwiających kontakt z pacjentami i my mamy taki know-how, produkty oraz rosnącą bazę klientów.
Silna współpraca
Jako firma o polskich korzeniach wspieramy inicjatywy mające na celu zacieśnianie relacji między Polską a Francją. Region pogranicza z Belgią, gdzie mamy swoją siedzibę jest również ciekawy ze względu na mieszkającą tam Polonię. W okresie międzywojennym do Francji przybyło dużo migrantów z Polski. Potomkowie wielu z nich nadal żyją w regionie, dbając o swoje polskie korzenie. W Lille działa szkoła polska, a do 2013 roku funkcjonował również Konsulat Generalny RP. W 2022 roku przekazaliśmy komputery dla uczniów na potrzeby funkcjonowania szkoły.
Przekazanie komputerów do Polskiej szkoły w Lille, przy obecności Pana Konsula Andrzeja Szydło.
Comarch we Francji utrzymuje również bardzo dobre relacje z Ambasadą RP w Paryżu. Wspieramy zacieśnianie relacji gospodarczych pomiędzy naszymi krajami. Ja sam jestem członkiem zarządu Polskiej Izby Handlowej w Paryżu. Jest to organizacja, której celem jest wspieranie polskich inwestycji we Francji oraz francuskich w Polsce. Wspieramy też wiedzą i doświadczeniem polskie firmy, aby te mogły jeszcze sprawniej budować swoją obecność w Europie Zachodniej. W 2019 roku zostaliśmy wyróżnieni, jako najważniejszy i strategiczny inwestor Polski we Francji przez Ambasadę RP w Paryżu. Statuetkę odebrał osobiście Profesor Janusz Filipiak oraz Pani Prezes Elżbieta Filipiak.
Gala Polskiego Biznesu we Francji 2019 - W kategorii „Laureat polski we Francji” nagrodzona została firma Comarch S. A. Nagrodę przyjęła Pani Prezes Elżbieta Filipiak.
Inwestycje
Naszą największą wartością i kapitałem są zdecydowanie ludzie. Przez tyle lat udało się nam zbudować zespoły, oparte na otwartości, szacunku i życzliwości. Wiemy, że za każdym sukcesem stoi praca zespołu, dlatego wspieramy społeczności lokalne i aktywnie spędzamy czas wolny. Nasi specjaliści nie spoczywają na laurach - regularnie podnoszą sobie poprzeczkę i chętnie dzielą się wiedzą.
Do kluczowych osób, które stoją za sukcesem Comarch we Francji zaliczyć można: Anthony Delvalle, Michel Setera, Andrzej Tenerowicz, Maxime Blavette, David Royer, David Gourdelier oraz Eric Leyval.
Zespół Comarch Francja na 2 tygodnie przed pandemią Covid-19. Zdjęcie zrobione w połowie lutego 2020 roku, podczas kick-off na terenie OSC Lille.
Natomiast jeżeli mówimy o inwestycjach w kontekście biznesu, to Comarch do 2020 roku był największym polskim inwestorem we Francji. Zostaliśmy zdetronizowani przez InPost, który przebił Comarch, wykonując jednocześnie największą polską, prywatną, inwestycję w historii – wykupił lokalną firmę logistyczną również z siedzibą w Lille.
W obecnych czasach sponsoring i umowa sponsoringu zajmują własne, odpowiednie miejsce w marketingu i są niezbędnym narzędziem, ponieważ oferują szczególne korzyści, których nie może zaoferować ani sama reklama, ani same działania public relations. W 2011 roku zostaliśmy sponsorem AS Nancy Lorraine, by już kilka lat później podnieść poprzeczkę i zainwestować w przyszłego Mistrza Francji – OSC Lille. Z ciekawostek warto zauważyć, że kiedy negocjowaliśmy umowę sponsorską z OSC Lille poprzedni sezon zakończyli na 17 miejscu, unikając spadku, w sezonie, w którym byliśmy sponsorem, zajęli drugie miejsce ustępując jedynie naszpikowanemu gwiazdami PSG (wygrali z nim w pamiętnym meczu 5:1).
Wystąpienie prof. Janusz Filipiaka.
Do innych ważnych inwestycji Comarch we Francji zaliczyć można: budowę działu R&D (w Grenoble i Cergy), inwestycje w rozwój produktów pod klientów francuskich oraz nowe Comarch Data Center ulokowane w północnej części kraju, w mieście Lille.
Nasze wysiłki inwestycyjne są dostrzegane również przez samego prezydenta Emmanuela Macrona i jego administrację. Profesor Janusz Filipiak – Prezes Comarch był wielokrotnie zapraszany na coroczny szczyt „Choose France”. Jest to wydarzenie organizowane przez Pałac Elizejski dla 100 największych inwestorów z całego świata, by wymienić się spostrzeżeniami o przyszłości inwestycji zagranicznych nad Sekwaną.
Obecna administracja prezydencka za jeden z celów postawiła sobie rozwój nowoczesnego przemysłu, opartego na najnowszych technologiach. Inwestując w rozwój usług cyfrowych, wpisujemy się w te plany, dzięki temu jesteśmy doceniani jako wiarygodni partnerzy. W 2018 roku w naszej siedzibie w Lille otworzyliśmy największe wówczas w firmie centrum obsługi danych. To pozwoliło nam rozszerzyć ofertę hostingową dla obecnych i przyszłych klientów Comarch we Francji. Wartość projektu wyniosła wówczas 10 milionów euro.
Oddział Comarch we Francji jest już dojrzałą organizacją. Mamy ugruntowaną pozycję na rynku, jesteśmy dostrzegani jako partnerzy godni zaufania. Cztery zespoły wraz z kolegami z Polski krok po kroku budują obecność krakowskiej firmy nad Sekwaną. Liczba i różnorodność projektów pozwoliła nam uniknąć kryzysu, co więcej, w ostatnich latach wciąż dynamicznie zwiększamy nasz biznes, zatrudnienie, a także zakres oferowanych usług. Polskie korzenie i myśl techniczna, francuskie spojrzenie na biznes oraz olbrzymie zaangażowanie lokalnego zespołu okazało się w naszym przypadku kluczem do stabilnego wzrostu, ale też do zacieśniania relacji gospodarczych pomiędzy oboma krajami. W końcu należy wspomnieć, że wspólnie budujemy francuską i polską gospodarkę, za co też jesteśmy doceniani.
Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o oddziale spółki Comarch we Francji, sprawdź nasze oferty i spróbuj swoich sił w procesie rekrutacyjnym! Może to właśnie Ciebie szukamy!