Podczas każdej rozmowy rekrutacyjnej następuje moment, w którym to Ty możesz zacząć zadawać pytania. Może zdarzyć się, że osoba prowadząca rekrutację powiedziała Ci już absolutnie wszystko i nic nie wymaga nawet uszczegółowienia, ale bądźmy szczerzy, takie sytuacje to raczej wyjątek niż reguła. Nie chodzi o to, że rekruter celowo nie mówi Ci wszystkiego, ale czasem zwyczajnie nie przyjdzie mu/jej do głowy, co jeszcze mogłoby być dla Ciebie interesujące. Jeśli więc masz okazję – pytaj. Nie wspominając już o tym, że gdy będziesz zaciekawiony poszczególnymi kwestiami, prowadzący rekrutację poczuje, że jesteś naprawdę zainteresowany stanowiskiem i podchodzisz profesjonalnie do całego procesu.
O co warto zapytać rekrutera?
Jak wygląda standardowy dzień pracy na tym stanowisku?
Odpowiedź na to pytanie pozwoli Ci ocenić, czy Twoje stanowisko wiąże się z dużą różnorodnością zadań czy raczej spokojnym spędzaniem czasu nad konkretnym projektem. Możesz dowiedzieć się również, jakie zwyczaje planują w danym zespole, czy odbywają się codziennie krótkie stand-up’y, lub cotygodniowe spotkania statusowe, co też może być istotne pod względem trybu pracy, jaki Ty sam preferujesz. Takie informacje są zazwyczaj przekazywane także podczas pierwszego dnia w pracy, o czym przeczytasz w "Jak wdrożyć nowego pracownika i nie zwariować, czyli czym jest onboarding?".
Jak opisałby Pan/Pani atmosferę panującą w tym zespole?
Możesz dowiedzieć się, czy osoby, z którymi potencjalnie miałbyś pracować to osoby pomocne, chętnie dzielące się wiedzą, spędzające ze sobą czas po pracy itp. i zastanowić się, czy takie zachowania odpowiadają Twojemu stylowi pracy.
W jaki sposób firma inwestuje w rozwój pracownika?
Jeśli zależy Ci na rozwoju kolejnych umiejętności i zdobywaniu wiedzy, koniecznie dopytaj, czy firma zapewnia regularny udział w szkoleniach i konferencjach. Część pracodawców oferuje co roku indywidualny budżet szkoleniowy dla pracowników, dzięki któremu mają możliwość poszerzania swojej wiedzy oraz udziału w wydarzeniach branżowych.
Jakie są najbliższe cele do osiągnięcia dla tego zespołu?
Czy zespól stoi aktualnie przed jakimś dużym wyzwaniem? Może właśnie rozpoczął się kluczowy i rozbudowany projekt? Możesz dzięki temu wysondować również, z jakiego powodu prowadzona jest rekrutacja na Twoje stanowisko.
W jaki sposób w firmie oceniane są efekty pracy zespołu/poszczególnych osób?
Warto dowiedzieć się jak najwcześniej jak mierzone i oceniane są efekty pracy Twojej i kolegów z zespołu. Czy istnieje jakiś system rozmów okresowych, czy może wszystko pozostawione jest w rękach Twojego potencjalnego przełożonego? Czy odbywają się one z jakąś regularnością? O korzyściach wynikających z odpowiedniego przygotowania się do rozmowy okresowej pisaliśmy w jednym z artykułów.
Jak wyglądają następne etapy procesu rekrutacji?
Prawdopodobnie zostaniesz o tym poinformowany w toku rozmowy, ale jeśli jednak tak by się nie stało, warto abyś sam zadał takie pytanie. Może powinieneś przygotować się do wykonania jakiegoś zadania rekrutacyjnego lub rozmowy z menadżerem wyższego szczebla. Takie rzeczy warto wiedzieć jak najwcześniej.
No dobrze, wiesz już o co możesz zapytać podczas rozmowy. Pozwoli Ci to nie tylko otrzymać wartościowe informacje, ale także dać rozmówcy sygnał, że podchodzisz profesjonalnie do procesu.
O co jednak lepiej nie pytać? Są kwestie, których poruszeniem możesz zepsuć wcześniejsze dobre wrażenie.
Jak mi poszło?
Profesjonalna rozmowa rekrutacyjna nie powinna zakończyć się informacją ze strony rekrutującego na temat szans kandydata na otrzymanie posady. Również Ty nie powinieneś zadawać takiego pytania. Jest natomiast możliwość, abyś w przypadku otrzymania odpowiedzi negatywnej zadał pytanie, z jakiego powodu Twoja kandydatura nie została zaakceptowana. Na pewno nie zawsze otrzymasz rzetelną odpowiedź, warto jednak spróbować, aby móc popracować np. nad ewentualnymi brakami w wiedzy.
Ile osób jest w procesie?
To zrozumiałe, że ciekawi Cię jak dużo jest osób rywalizujących o dane stanowisko, nie możesz jednak oczekiwać, że rekrutujący odpowie na takie pytanie. Poza tym, zdecydowanie lepiej liczyć na swoje kompetencje i doświadczenie, niż na to, że zostaniesz wybrany jako jedyny kandydat, który pozostał w procesie.
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej potraktuj rekrutującego jako bezcenne źródło wiedzy na temat firmy, procesów oraz potencjalnego zespołu. Dlatego nie wzbraniaj się przed zadawaniem pytań i byciem dociekliwym. Oczywiście wszystko to pozostaw w rozsądnych granicach, a najlepiej przygotuj sobie przynajmniej 2-3 pytania jeszcze przed spotkaniem.
A Wy, o co pytacie rekrutujących podczas rozmów? Dowiedz się również jak przetrwać okres próbny w nowej pracy.