"Podnoszenie kwalifikacji w branży IT to konieczność" - takie zdania powtarzane są od lat jak mantra. Docenia się zarówno chęć specjalistów do samodokształcania w domowym zaciszu, podczas spotkań branżowych, jak i udział w profesjonalnych szkoleniach. Na szczęście w każdej z wymienionych wyżej form, możliwości jest pod dostatkiem i prawdopodobnie absolutnie każdy będzie w stanie znaleźć dla siebie coś interesującego.
Czego możesz nauczyć się w domu?
Opcji jest całkiem sporo. Możesz skorzystać z wielu (bardzo często darmowych) portali oferujących możliwość nauki nowego języka programowania. Kilka propozycji opisywaliśmy już na blogu.
Co może dać Ci obecność na spotkaniach branżowych?
Tu wchodzi w grę nie tylko zdobywanie wiedzy, ale również kontaktów – czyli networking. Sprawdź, czy w Twoim mieście działają jakieś zorganizowane grupy zajmujące się poszerzaniem wiedzy z danej technologii. Np. bardzo aktywnie działająca Polish Java User Group,
Ponadto, w ubiegłym roku odbyła się po raz pierwszy największa (i bezpłatna!) konferencja programistyczna w Polsce – Code Europe. Tak duży event to doskonała okazja do wysłuchania prelekcji ekspertów z całego świata, porozmawiania ze zgromadzonymi na miejscu pracodawcami i znów – zdobycie cennych kontaktów. Warto śledzić media branżowe, by nie przegapić informacji o większych lub mniejszych konferencjach. Często jest to niepowtarzalna okazja do spotkania i wysłuchania zagranicznych guru IT, ekspertów i wizjonerów.
Nowy rok… szkoleniowy
Korzystanie z usług profesjonalnych szkoleniowców również ma szereg zalet. Najczęściej wiąże się to nie tylko z tym, że możesz mieć konkretne oczekiwania wobec prowadzącego. Minusem w tym przypadku może być cena niektórych, zwłaszcza mocno specjalistycznych szkoleń. Na szczęście w większości firm IT nowy rok niesie za sobą nowy budżet na szkolenia. Twojemu pracodawcy również zależy na tym, aby firma pozostawała innowacyjna i konkurencyjna, a to można osiągnąć właśnie dzięki podnoszeniu kwalifikacji specjalistów. Wykorzystaj tę okazję!
Jakie szkolenia możesz zaplanować na najbliższy rok?
- Technologiczne – szkolenia podnoszące Twoje umiejętności twarde, takie jak języki programowania oraz znajomość systemów operacyjnych, baz danych czy nowych technologii. To najpopularniejsze szkolenia dla programistów, ale warto rozważyć również pozostałe opcje. Zwłaszcza kiedy jesteś już specjalistą z kilkuletnim doświadczeniem, warto byś spoglądał nieco szerzej.
- Menadżerskie/Biznesowe – na takich spotkaniach nauczysz się m.in. konkretnych standardów pracy projektowej (np. metodologia Scrum, Agile czy Prince2), niezależnie od tego czy masz być członkiem zespołu, czy kierownikiem projektu. Pozwalają one na wykorzystanie potencjału zespołu w najbardziej efektywny sposób. Szkolenia menadżerskie pozwalają również poszerzyć wiedzę na temat zarządzania zespołem, czy motywowania pracowników – jeśli zajmujesz kierownicze stanowisko.
- Miękkie – szkolenia umiejętności, które często bywają bagatelizowane przez pracowników branży IT. Na pozór może wydawać się, że rozwijanie np. zdolności komunikacyjnych czy zarządzania czasem pracy ma niewiele wspólnego z programowaniem, lecz w praktyce ma to ogromny wpływ na jakość pracy w zespole. Warto w ciągu roku odbyć przynajmniej jedno tego typu szkolenie.
Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze szkolenia?
- Trener, firma szkoleniowa – jeśli masz możliwość sprawdzenia tego na etapie wyboru szkolenia, to zdecydowanie warto. Być może będziesz mógł wziąć udział w szkoleniu z prowadzącym, który zajmuje się zagadnieniami najbardziej przystającymi do Twojej specjalizacji. Warto przyjrzeć się również temu, czy firma oferuje certyfikaty za udział w spotkaniu.
- Program szkolenia – to jasne. Dobrze, abyś sprawdził m.in. czy całe szkolenie będzie się opierało na informacjach teoretycznych, czy przewidziana jest również część praktyczna lub praca zespołowa. A przede wszystkim, czy na pewno szkolenie oparte na takim programie będzie spełniało Twoje oczekiwania.
- Możliwość kontaktu z prowadzącym po wydarzeniu – najczęściej prowadzący informuje o tym podczas spotkania, ale być może będziesz miał możliwość sprawdzenia tej możliwości wcześniej. Podczas szkolenia nie zawsze jest wystarczająco dużo czasu na zadanie wszystkich pytań, często niektóre pojawiają Ci się w głowie dopiero po zakończeniu. Bardzo cenna jest wówczas możliwość np. kontaktu mailowego z prowadzącym i doprecyzowanie nurtujących kwestii.
Podsumowując, mamy nadzieję, że podnoszenie kwalifikacji zawodowych jest jednym z punktów na Twojej liście noworocznych postanowień. Jeśli nie, warto ten pomysł wprowadzić w życie… poza listą