Autor szwedzkiego bloga traktującego m.in. o programowaniu wyodrębnił 8 typów programistów, których możesz spotkać w każdej firmie. A jak mogłoby to wyglądać w Polsce? Z którym z typów moglibyście się utożsamiać?
UlepięCokolwiekZeStrzępkówKodu
Pracuje i naprawia problemy naprawdę szybko, dlatego jest ulubieńcem klientów i przełożonych. Nie troszczy się jednak szczególnie o jakość kodu, bugi potrafi „łatać” byle czym i byle jak. Czasem udaje mu się napisać coś całkiem dobrego i wszystko jest ok, dopóki kod działa. Pod jego nieobecność, nikt nie będzie się w nim jednak umiał odnaleźć.
Nie układa mu się współpraca z Perfekcjonistą
PrawieWszystko
Na pierwszy rzut oka jej/jego kod wygląda nienagannie. Niestety szybko wychodzi na jaw, że (jak zawsze) w jego pracy występują „drobne” niedociągnięcia i kończy się niesmakiem. Tak naprawdę w jego pracy zawsze jest coś do poprawienia. Za to jest całkiem niezły w dotrzymywaniu deadline’ów. Dobrze sprawdza się w zespole z Ulepiaczem
Przepisywacz
Nie pozostawia ani kawałka kodu nietkniętego, nawet części zupełnie nieistotnych z punktu widzenia danego projektu. Poświęca na to znacznie więcej czasu niż na rozwiązanie istniejącego problemu
Perfekcjonista
Można by go pomylić z Przepisywaczem, ale Perfekcjonista najchętniej pracuje na swoim kodzie. Potrafi całe godziny spędzić nad problemem, który Ulepiaczowi zajmie dosłownie kilka minut. Ale kiedy już skończy, efekt jest zachwycający. Zawsze czepia się kodu napisanego przez kogoś innego. Ale za to nigdy nie wyrabia się z terminami, bo przecież perfekcyjność nie może być ograniczona w czasie.
Typ Ctrl C + Ctrl V
Nikt do końca nie wie co robi w pracy, ale jest w firmie od bardzo dawna. Ciągle tworzy kopie zapasowe, ponieważ jest duża szansa, że jeśli się za coś naprawdę weźmie, to jest duża szansa że to zrujnuje. Lubi naprawiać rzeczy w środowisku produkcyjnym. Połowę dnia pracy spędza na Stack Overflow.
Eksperymentator
Zawsze sprawdza nowe edytory, framerworki czy narzędzia albo języki. Koniecznie zależy mu na wypróbowaniu jakiejś nowości przy swoim aktualnym projekcie. Spędzi tydzień na implementacji, tylko po to by zacząć to zmieniać następnego dnia. Nikt nie wie niczego na temat jakości jego pracy, bo tak naprawdę nikt nigdy nie widział jej efektów. Dobrze dogada się z Przepisywaczem.
NaSkróty
Prawdopodobnie wydaje się być najbardziej produktywną osobą w całym biurze, ale ma pod górkę z tworzeniem dokumentacji, sprawdzaniem kodu i po jakimś czasie sam nie ma pojęcia o co w nim chodzi. W dłuższej współpracy prawdopodobnie stwarza więcej problemów niż rozwiązuje, ale wciąż radzi sobie dobrze z deadline’ami. Nie dogada się z Perfekcjonistą, ale może stworzyć sporo pracy dla Przepisywacza.
Niby-koder
To menadżer któremu wydaje się że ludzie zrozumieją coś lepiej, jeśli napisze to pseudo-kodem… W rzeczywistości wygląda to jakby traktował Cię jak dzieciaka.
Np.
if
cena piwa to mniej niż 10
then
zamów
else
wyjdź