Cześć, wystartowaliśmy z nowym cyklem podcastów Comarch Careeres. W każdym odcinku nie tylko przekazujemy Wam porcję informacji o różnych stanowiskach, ale także opowiadamy o ścieżkach kariery, projektach i możliwościach. Słuchając nas, dowiecie się, jakie umiejętności i doświadczenie warto posiadać.
Aleksnader Golik: Witam! Nazywam się Aleksander Golik. Jestem dyrektorem centrum realizującego usługi dla klientów zewnętrznych. Jednostka, której przewodzę, posiada w portfolio między innymi projekty Embedded. Ze względu na szeroką gamę usług i produktów własnych w dziedzinie IoT opartych o systemy wbudowane, kandydat będzie miał możliwość wziąć udział w projekcie wykorzystującym na przykład technologie łączności bezprzewodowej. Między innymi Bluetooth, Wifi, Z- Wave czy coraz bardziej obecny w świecie smartfonów Ultra Wideband. Dodatkowo będzie miał możliwość uczestniczyć w zadaniach wykorzystujących mnogą liczbę peryferiów mikrokontrolerów takich jak USART, DMA, liczniki, przetworniki analogowocyfrowe i cyfrowoanalogowe.
W ramach stażu Embedded kandydat będzie miał możliwość zapoznać się z mikrokontrolerami i modułami łączności bezprzewodowej znanych producentów takich jak: Qualcomm, Silicon Laboratories, Texas Instruments,Nordic Semiconductor, Microchip, NXP, STMicroelectronics, Qorvo i innych. Będzie miał również możliwość zapoznania się z różnym podejściem do zarządzania zadaniami mikrokontrolera. Na przykład z wykorzystaniem systemu operacyjnego, systemu operacyjnego czasu rzeczywistego czy Schedule’ra.
Kandydat stażu Embedded będzie uczestniczył w pełnym cyklu produkcji oprogramowania wbudowanego, a do jego obowiązków w zależności od potrzeb projektowych będzie należało: udział w tworzeniu architektury komponentów, pisanie oprogramowania niskopoziomowego, analiza schematów elektronicznych czy dokumentacja kodu na przykład z użyciem Doxygen.
Będzie uczestniczył w projekcie prowadzonym w jednej z metodologii takich jak Waterfall, Scrum czy Kanban. Do zarządzania zadaniami projektowymi będzie wykorzystywał systemy takie jak Jira czy GitLab. A jako repozytorium będzie wykorzystywał system kontroli wersji takich jak Git czy SVM. Uczestnicząc w programie stażowym o profilu Embedded, kandydat poszerzy horyzonty w świecie oprogramowania wbudowanego, szerzej pozna technologie towarzyszące, jak również doświadczy projektowej pracy zespołowej w komercyjnym projekcie. Dodatkowo w przypadku obopólnego zainteresowania będzie możliwość kontynuowania współpracy.
Ze względu na to, że oprogramowanie wbudowane sytuuje się blisko sprzętu, poza umiejętnościami programistycznymi, konieczna jest znajomość elektroniki cyfrowej i analogowej, zaznajomienie z peryferiami mikrokontrolerów, znajomość protokołów komunikacyjnych i szereg innych umiejętności i wiedzy, często specyficznych dla tej dziedziny. Od kandydatów na staż wymagana będzie znajomość podstaw programowania C++, elektroniki cyfrowej i analogowej, peryferiów i organizacji pamięci mikrokontrolera.
Dziękuję za uwagę. Serdecznie zapraszam do aplikowania na staż Embedded i życzę powodzenia w procesie rekrutacji stażowej.