Cześć, wystartowaliśmy z nowym cyklem podcastów Comarch Careeres. W każdym odcinku nie tylko przekazujemy Wam porcję informacji o różnych stanowiskach, ale także opowiadamy o ścieżkach kariery, projektach i możliwościach. Słuchając nas, dowiecie się, jakie umiejętności i doświadczenie warto posiadać.
Józef Próchniewicz: Cześć, nazywam się Józef Próchniewicz i od połowy roku pracuję jako Android Developer w Comarch. W zeszłym roku ukończyłem staż na profilu Aplikacje mobilne i chciałbym Wam przedstawić, w jakich technologiach będziecie pracować oraz czym zajmiecie się na stażu. Jako stażyście będzie brać udział w różnych projektach.
Ja pracuję nad produktem FSM, czyli Field service management w sektorze Telco. Swoją przygodę z Comarch rozpoczynałem właśnie w tym projekcie. FSM automatyzuje prace techników w sektorze telekomunikacyjnym i wspiera zarządzanie sprzętem. Dzięki niemu serwisanci mogą szybciej uporać się z awarią, czy zaplanować konserwację. Nasza aplikacja obecna jest w wielu krajach na całym świecie m.in. w Holandii, Wielkiej Brytanii czy w Szwajcarii. Dopasowujemy swój produkt do potrzeby klienta i każde wdrożenie jest przez to nieco inne.
Moje obowiązki, jako stażysty polegały zarówno na kodowaniu nowych funkcjonalności, jak i rozwiązywaniu błędów w ramach utrzymywania obecnego sytemu. Staż rozpoczął się od szkoleń z języka Kotlin i platformy Android. Szkolenie to jest uzależnione od wybranego profilu stażowego zgodnie z Twoimi zainteresowaniami i umiejętnościami. W ramach projektu programujemy w najnowszych technologiach i dbamy o swój stack technologiczny. Retrofit, Room, Koin, czy RxKotlin to tylko przykłady bibliotek, z którymi pracujemy na co dzień. W ramach zespołu mamy również osoby specjalizujące się w konkurencyjnej platformie Apple – iOS.
Współpraca programistów obu platform zapewnia wysoką jakość tworzonej aplikacji. Tam również do stacka dołączyliśmy najnowsze biblioteki, jak Alamofire, RxSWIFT czy Kingfisher. Podstawowa ich znajomość może oczywiście ułatwić wdrożenie się w profesjonalne tworzenie oprogramowania, jednak w trakcie pracy w komercyjnym projekcie na pewno Wasze umiejętności się rozwiną, a doświadczenie przyjdzie z czasem. Podstawą jest znajomość języka angielskiego, która usprawnia codzienne radzenie sobie z problemami poprzez poznawanie dokumentacji technicznych, jak i wyszukiwanie podstawowych rozwiązań problemów, z którymi spotkacie się podczas pracy. Właśnie dlatego znajomość języka angielskiego jest niezbędna w branży IT. W codziennej pracy dbamy też o zastosowanie rozwiązania typu Continuous integration. Wspomagają one wydawanie i utrzymywanie naszej aplikacji, w wielu różnych wersjach. Tak naprawdę każdy ma szansę na poznanie różnych aspektów programowania, projektowania i testowania aplikacji mobilnych oraz na rozwój w wybranym przez siebie kierunku.
Jako stażysta będziesz pod opieką starszych stażem kolegów, którzy będą Cię wspierać i pomagać przy rozwiązywaniu codziennych zadań. Będzie to również dobra okazja, do pracy z doświadczonymi programistami oraz do uczestnictwa w codziennych spotkaniach zespołu, gdzie razem rozwiązujemy problemy. W Comarch stawiamy na ciągły rozwój pracowników i staramy się zapewnić jak najlepsze warunki do pracy, więc zapewniamy każdemu stażyście dostęp do mentora, który będzie go wspierał i udzielał wskazówek. Poznacie od podszewki zarówno procesy tworzenia aplikacji mobilnych, jak i naprawianie już istniejących aplikacji. Będziecie współpracować z analitykami, testerami oraz product ownerami. Pracując przy realizacji danego wdrożenia będziecie używać systemu kontroli wersji, za pomocą którego jesteśmy w stanie tworzyć gałęzie i je scalać bez obaw związanych z ewentualnym uszkodzeniem głównego produktu.
Podczas trzymiesięcznego stażu na pewno osiągnięcie większą świadomość tego, jak naprawdę wygląda branża IT oraz w jaki sposób przebiega współpraca programistów, w danym wdrożeniu, gdzie występuje praca w zespole. Zaowocuje to w przyszłości oraz w waszej dalszej karierze w tej branży. Generalnie to tyle z tego co chciałem Wam przedstawić. Pozostaje mi tylko zachęcić Was do zaaplikowania oraz powiedzieć to, że na pewno nie będziecie żałować. Do zobaczenia!