Firmy odrzucają Twoje CV z powodu braku wymaganego doświadczenia? Denerwujesz się, gdy widzisz w ofercie zapis mówiący o wieloletniej praktyce? Boisz się spotkania z klientem, ponieważ do tej pory nie miałeś styczności z biznesem? Mamy na to sposób. Nie od dziś bowiem wiadomo, że staż to idealny początek na drodze zawodowej, szczególnie dla osób, które są w trakcie studiów. Dlatego również i my umożliwiamy studentom zdobyć cenne doświadczenie pod okiem profesjonalistów w ramach stażu IT oraz UX. Zobacz, dlaczego warto z niego skorzystać i jakie profile przygotowaliśmy w tym roku.
Na początku lipca, 350 studentów najlepszych uczelni w Polsce zdecydowało się na rozpoczęcie swojej przygody w branży IT i zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego w ramach stażu IT oraz UX/UI organizowanego już 17. rok z rzędu w Comarch. Przyszli specjaliści takich branż, jak programowanie, inżynieria systemowa, embedded, telekomunikacja, sztuczna inteligencja lub UX będą mieli okazję, otoczeni opieką specjalistów, uczyć się tajników programowania, rozmów z klientami bądź analizowania zachowań użytkowników. Dla wielu z nich jest to szansa na zetknięcie się z praktyczną stroną wyuczonego zawodu, która często jest daleka od teorii, a którą nabywali podczas wykładów na uczelniach. Stażyści, pracując na co dzień w kilkuosobowych grupach, będą mieli także okazję, aby skonfrontować własne wyobrażenia z dotychczas zdobytą wiedzą.
Adaptacja
"Dla wielu studentów jest to pierwsza okazja pracy przy realnych projektach, w tak dużej firmie. Naszym zadaniem jest pomóc im jak najlepiej „wejść” do projektu i się w nim zaadaptować. Zdarzają się osoby, które potrafią w zadziwiająco szybkim tempie dostosować się do panujących zwyczajów. Ale są też takie, które potrzebują spokojnego „wejścia” do projektu, zadania czy środowiska. Dlatego do każdego studenta podchodzimy indywidualnie. W każdym z nich drzemie potencjał, od nas zależy tylko czy uda nam się ten potencjał wydobyć." -
Sebastian, opiekun stażowy.Pierwsze dni w nowym miejscu pracy to dla wielu osób duży stres i ekscytacja. Nowe twarze, zadania, procedury i standardy powodują, że właśnie ten okres –okres zapoznawania - zapamiętujemy na długo. Stażyści, tak jak wszyscy nowi pracownicy, zostali objęci procesem onboardingu, dzięki któremu dowiedzieli się, najważniejszych faktów o firmie oraz uzyskali informacje, do jakich działów powinni się zgłaszać w przypadku problemów.
"O stażu dowiedziałem się od znajomych z uczelni, którzy teraz pracują już jako specjaliści, a którzy swoją przygodę w Comarch rozpoczęli właśnie od programu stażowego. To oni zachęcili mnie do aplikacji na staż IT i spróbowania swoich sił. Polski kapitał oraz najnowocześniejsze technologie to to, co dla mnie było najważniejsze podczas składania aplikacji. Teraz przede mną trzy miesiące pracy i przekonania się, czy staż IT jest rzeczywiście taki fajny i czy moi znajomi się nie mylili." – Dominik, student, uczestnik tegorocznej edycji programu stażowego.
Współpraca
Pamiętaj, że będąc już w firmie, masz tak naprawdę 50% szans, że zaproponuje Ci ona dalszą współpracę. To dużo. Oczywiście musisz się wykazać i pokazać, że jesteś odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu. Bardzo ważne, jest to, żebyś nie obawiał się feedbacku. Opiekunowie stażowi dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy będą Ci dawać wskazówki na przyszłości, czego unikać i nad czym musisz popracować. Pamiętaj, że im więcej otrzymujesz obowiązków, tym więcej jesteś w stanie się nauczyć!
"W moim zespole stażyści mają szansę trafić do trzech projektów, wszystkie z zakresu Security. Studenci będą rozwijać swoje umiejętności między innymi w projekcie rozwoju aplikacji, która zautomatyzuje przetwarzanie scanów. Jako były stażysta mogę im poradzić, żeby nie bali się pytać i współpracowali ze sobą. Zawsze mogą się do nas zwrócić o pomoc i zawsze chętnie podzielimy się naszym doświadczeniem. O jednej rzeczy muszą jednak zapomnieć. Rywalizacja. W naszych zespołach cenimy sobie wzajemną pomoc i każdy problem staramy się rozwiązać wspólnymi siłami." – Paweł, były stażysta a obecnie opiekun stażowy.
W takim razie, czym powinny się kierować osoby nieposiadającej doświadczenia zawodowego? W jaki sposób sprawić, żeby staż IT lub UX był owocny, a student miał możliwość realnego poznania projektu?
"Oprócz kompetencji technicznych, które bez dwóch zdań nasi stażyści mają, bardzo ważne są zdolności komunikacyjne. Kluczowa jest umiejętność analizy i zadawania pytań. Ważne jest także, żeby potrafili się odnaleźć w tej „korporacyjnej” rzeczywistości. Jeżeli mają z czymś problem, muszą pytać, być dociekliwi. Naszym zadaniem jest ich kierować i prowadzić, a nie oceniać. Tak więc, jeżeli, którykolwiek student ma wątpliwości, bądź nie jest czegoś pewien - służymy radą i pomocą. Szkoda zmarnować trzy miesiące i szansę na rozwój tylko dlatego, że bało się zapytać." – Kuba, ubiegłoroczny opiekun stażowy.
Korzyści
Decydując się na rozpoczęcie przygody z realnym projektem na etapie studiów, bardzo szybko nawiążesz nowe kontakty, które w przyszłości mogą zaprocentować. Pracując z rzeczywistym klientem, będziesz miał możliwość nie tylko poznania ludzi z branży, ale także wymienienia się kontaktami. W przyszłości będziesz już wiedzieć, do kogo zwrócić się z ewentualnym problemem, kto wesprze Cię swoim cennym doświadczeniem lub na kim będziesz mógł polegać, szukając nowych wyzwań zawodowych.
"Wielu znajomych, nie tylko pracowników, ale także byłych stażystów polecało mi właśnie Comarch, jako możliwość startu i nauki. Dla mnie, jako studentki, staż IT jest wręcz idealną szansą na rozpoczęcie przygody z programowaniem oraz zdobycie doświadczenia. Słyszałam także, że opiekunowie stażowi wiele pomagają nam, studentom. Chętnie dzielą się wiedzą i wieloletnim doświadczeniem. Tak więc nie było innej możliwości, jak aplikować do Comarch." – Ewa, studentka, uczestniczka tegorocznej edycji programu stażowego.
Jak widzisz – staż IT jest wręcz idealną okazją do startu. Dzięki niemu zweryfikujesz swoje umiejętności i przekonasz się, czy wolisz programować, badać czy może testować ?
Na koniec warto dodać, że w ubiegłorocznej edycji stażu IT oraz UX, organizowanej, tak jak w tym roku w 11 miastach, wzięło udział łącznie 405 stażystów. Wiele mówi fakt, że aż 78% z nich zdecydowało kontynuować współpracę z nami! Pozostałe osoby zadeklarowały chęć powrotu do firmy, gdy pozwoli im na to plan zajęć na uczelni. Tak więc wyczekujcie informacji o kolejnej edycji programu stażowego i pamiętajcie, że #staztodopieropoczatek!