System pomiaru jakości powietrza, miernik naprężeń szyn tramwajowych oraz interaktywny stół to zwycięskie projekty w trzech kategoriach TechnologyCup! Studenci z całej polski rywalizowali o miano najlepszych innowatorów podczas finału konkursu trwającego 206 dni, 7 miesięcy, 29,4 tygodni oraz 4944 godzin pracy projektu.
Rywalizacja TechnologyCup odbywała się w trzech głównych kategoriach. Health device: urządzenia oraz aplikacje wspierające lub monitorujące stan zdrowia człowieka. Smart gadget: urządzenia oraz aplikacje ułatwiające życie człowieka. Open project: urządzenia oraz aplikacje mające wpływ na otaczające nas środowisko.
Zwycięzcy TechnologyCup 2015
W kategorii Health Device zwyciężyli studenci AGH: Jakub Porębski, Żaneta Błaszczuk i Jakub Szczepankiewicz, czyli uKlimat. Projekt ten spotkał się także z uznaniem publiczności i otrzymał dodatkową nagrodę. Rozwiązanie przygotowane przez zespół to urządzenie monitorujące mikroklimat w mieszkaniu, by zatrzymać rozwój mikroorganizmów i zapewnić niski poziom zanieczyszczeń. Problematyka, którą wybrał sobie zespół, bardzo mocno wpisuje się w tematykę codziennych wyzwań, stojących nie tylko przed mieszkańcami Krakowa. Rozwiązanie przygotowane przez zespół oparte jest na aplikacji mobilnej oraz sieci WiFi, a wyniki i zebrane dane przedstawiane są użytkownikom na wyświetlaczu LCD. Wykonanie założonego projektu nie byłoby możliwe bez wsparcia zarówno w zakresie merytorycznym oraz sprzętu HW, który był gwarantowany przez organizatora konkursu.
W kategorii Smart Gadget zwyciężył Konrad Strzelecki (Ochocice Team); student informatyki na Politechnice Łódzkiej. Konrad korzystając z dostarczonego sprzętu, przygotował projekt interaktywnego stołu LED. Projekt składał się z dwóch części, pierwszej – odpowiedzialnej za połączenie z serwerem oraz aplikacji webowej, odpowiedzialnej za komunikację pomiędzy użytkownikiem a urządzeniem. To zwycięstwo w kategorii gadżetów życia codziennego.
W kategorii Open Project zwyciężył projekt TRAM i jego autor Daniel Turbasa, student Elektroniki i Telekomunikacji na AGH. Zwycięski pomysł oparty był na przygotowaniu systemu służącego do powiadamiania służb odpowiedzialnych za poprawny stan komunikacji miejskiej o możliwości wystąpienia awarii torowiska spowodowanej np. wybrzuszeniem szyny. Bezpieczeństwo użytkowników przede wszystkim.
Konkurs TechnologyCup, który rozpoczął się w maju, był pierwszym tego typu wydarzeniem nie tylko na skalę Comarch, ale i w Polsce. Przeciera szlaki dla nowych technologii w służbie ludzi i dnia codziennego. Dzięki naszym Partnerom Technologicznym (CSR, Intel, STM, Computer Controls) oraz wkładowi merytorycznemu najlepszych specjalistów z Comarch Technologies, wsparliśmy pomysły i prace uczestników, dostarczając komponenty niezbędne do wykonania rozwiązań.
Tworząc TechnologyCup stworzyliśmy platformę do dzielenia się wiedzą i zainteresowaniami, by ostatecznie nagrodzić i docenić najlepszych. Z całą pewnością możemy stwierdzić, że cel jaki został nakreślony przed konkursem, został osiągnięty. Jak też widać po nagrodzonych projektach, dotarliśmy do ludzi, którzy chcą zmieniać Świat i polepszać jakość codziennego życia.
Wymienione projekty są tymi, które otrzymały największą ilość punktów i ocenione zostały najwyżej. Jednak TechnologyCup to ponad kilkadziesiąt osób i niemalże tyle samo pomysłów. Wydarzenie, które miało miejsce w przed kilkoma dniami, to dopiero początek i przetarcie ożywczych ścieżek. Z nowym rokiem pojawią się kolejne inicjatywy, uwzględniające zdobyte przez zespół realizujący doświadczenia. Wniosek jest jeden, zapału, pomysłów i odpowiedniego nastawienia młodym ludziom nie brakuje.