Co najbardziej przyciąga uwagę rekrutera kiedy przegląda CV? Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie jeszcze przed rozmową rekrutacyjną? Na pewno przesyłając dokładną i szczegółową aplikację, która uwzględni wszystkie istotne informacje, bez zbędnych oraz niejasnych zdań. Wybiegając naprzeciw Waszym oczekiwaniom, prezentujemy kilka wskazówek, jak stworzyć dobre CV.
Od czego najlepiej zacząć pisanie CV?
Od uważnego przeczytania oferty! W idealnym CV treść będzie dopasowana do wymagań zawartych w ofercie pracy. Każde stanowisko jest inne oraz ma swoje indywidualne wymagania. Wysyłanie tej samej aplikacji w kilka różnych miejsc, zmniejsza szanse na wyróżnienie się spośród innych kandydatów. Właśnie dlatego szczegółowe przeanalizowanie ogłoszenia o pracę jest aż tak ważne. Dobrze napisane CV powinno zawierać umiejętności oraz doświadczenia zawodowe dopasowane do danego stanowiska pracy, oraz branży. Będzie pozbawione również zbędnych informacji, takich jak: stan cywilny, liczba dzieci lub rodzeństwa, prace dorywcze lub sezonowe, czy nieaktualne szkolenia.
Zadbaj o estetykę dokumentu i ładny język
Dobre CV to takie, które ma przejrzystą i uporządkowaną strukturę. Na pierwszy rzut oka wygląda ładnie i estetycznie, a co najważniejsze pozwala rekruterowi na szczegółową analizę zawartych w nim informacji. Zadbaj by wszelkie formatowania tekstu, grafiki czy kolorowe szablony pomagały podkreślać najważniejsze aspekty Twojego życiorysu, a nie utrudniały czytelność treści. Jeśli chcesz, żeby Twoje CV było uporządkowane, zapisz je w poprawnym formacie. Aplikacje najlepiej przesłać w pliku PDF. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nic nie ulegnie zmianie podczas otwierania dokumentu przez rekrutera. W dobrze napisanej aplikacji nie ma również miejsca na błędy ortograficzne, czy literówki. Bezbłędne CV będzie jasnym sygnałem o staranności kandydata.
Sprawdź swoje dane kontaktowe
Szczególną uwagę należy zwrócić na podane w aplikacji dane kontaktowe. Zwłaszcza jeżeli mowa o numerze telefonu oraz adresie e-mail. Jeśli do tych informacji wkradnie się literówka, kontakt pomiędzy kandydatem a rekrutem może być utrudniony. W dobrze napisanym CV informacje te powinny być umieszczone w górnej części dokumentu w widocznym miejscu.
Zrób odpowiednie zdjęcie
Zamieszczanie zdjęcia w swoim CV nie jest obowiązkowe, ale dobra fotografia na pewno nie zaszkodzi, a zdecydowanie może pomóc w zdobyciu wymarzonego stanowiska. Dobrze dobrane zdjęcie to takie, które pokazuje sylwetkę kandydata maksymalnie od pasa w górę i jest na neutralnym tle. Warto też zadbać o dobre oświetlenie. Lepiej zrezygnować z fotografii o złej jakości, złym kadrze czy w nieadekwatnym stroju, jak dres, piżama, czy strój na Halloween.
Pisz krótko, zwięźle i na temat!
Dobrą praktyką w nienagannym CV jest dodanie na górze dokumentu kilku zdań podsumowania zawodowego. Krótkie przedstawienie kandydata, najważniejszych osiągnięć zawodowych oraz kwalifikacji, które są szczególnie ważne na wybranym stanowisku. W dobrze napisanej aplikacji nie ma miejsca na ogólniki i „lanie wody”. Nagłówek z podsumowaniem nie powinien przekroczyć 3 lub 4 zdań, czyli mniej więcej około 50 słów.
Pamiętaj o szkoleniach i certyfikatach
Odpowiednie kursy i szkolenia mogą być ważnym elementem w procesie rozpatrywania aplikacji. Trafienie wyselekcjonowane umiejętności potwierdzone certyfikatami, rekruter z pewnością uzna za dodatkowy atut. Uwzględnianie certyfikatów i szkoleń w CV powinno być jednak dobrze przemyślane. Ważne, aby w pierwszej kolejności wypisać te, związane bezpośrednio z pracą, o którą się zabiega. Dla przyszłego pracodawcy zaraz obok doświadczenia bardzo ważne jest także wykształcenie kandydata. W idealnym CV warto umieścić tytuły zdobyte podczas studiów, lata nauki, ukończone kierunki wraz z nazwą uczelni. Najlepiej opisać tylko wykształcenie wyższe lub ewentualnie jeśli nasze doświadczenie nie jest na tyle bogate także liceum, lub technikum. Nie ma natomiast sensu wpisywać gimnazjum, lub szkoły podstawowej.
Zwróć uwagę na (Anty)chronologie
Idealne CV powinno być uporządkowane. Poszczególne miejsca pracy powinny zawierać nazwę firmy, miesiąc i rok zatrudnienia. Wzorowo opisane doświadczenie będzie uporządkowane antychronologicznie, czyli od najświeższych i najbardziej aktualnych doświadczeń zawodowych, do tych, które zdobywaliśmy na początku kariery. Nie powinno zabraknąć również przedziałów czasowych, jak miesiące i lata.
Opisz dokładnie swoje doświadczenie
W dobrze napisanym CV doświadczenie będzie opisane konkretnie i szczegółowo. Warto napisać je w taki sposób, aby było odpowiedzią na ofertę pracy. Opis twojej dotychczasowej ścieżki kariery powinien być dokładny, tak żeby pracodawca był w stanie ocenić, czym konkretnie zajmuje się kandydat na danym stanowisku. Przygotowując informacje w ten sposób, nasze CV wydaje się bardziej profesjonalne, a kandydat pokaże, że przygotował swoją aplikację w odpowiedzi na konkretną ofertę.
Pokaż co potrafisz!
W aplikacji powinien znaleźć się również opis umiejętności, oczywiście zbieżnych ze stanowiskiem, na jakie aplikujemy. Najlepiej rozdzielić je na umiejętności tzw. twarde i miękkie. Dodać także informacje, na jakich systemach potrafimy pracować np. Comarch Optima, jakie technologie znamy oraz jaki posiadamy stopień zaawansowania. Opisując umiejętności miękkie, warto posługiwać się pełnymi zdaniami, tak by uniknąć ogólników typu „elastyczność” czy „dobra organizacja”. Ważne, żeby dodać informacje o poziomie języka obcego, stosując skalę europejską np. C1.
Napisz nam, co Cię interesuje
Miło jeśli w CV znajdzie się krótka wzmianka na temat tego czym się interesujesz. Pracodawca może być ciekaw, o czym będziecie mogli porozmawiać przy porannej kawie. Oczywiście wpisanie do CV swojego hobby nie jest wymogiem, a pominięcie tego fragmentu nie sprawi, że Twoja aplikacja zostanie odrzucona. Warto także pamiętać, że koloryzowanie w CV prawdopodobnie wyjdzie na jaw podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dlatego nie warto podawać wymyślnych zainteresowań, czy kwalifikacji.
Wyraź zgodę
Twoja zgoda na przetwarzanie danych osobowych w CV jest bardzo ważna. Dlaczego? Ponieważ w CV podajesz właśnie swoje dane osobowe. Zgodnie z przepisami wszystkie te informacje mogą być przetwarzane przez rekruterów tylko za Twoim pozwoleniem. Wysyłając aplikacje bez tego dopisku, Twoje CV nie będzie mogło być brane pod uwagę w procesie rekrutacji.
Et voila! Idealne CV gotowe do wysłania
Pamiętaj, że praca rekrutera polega między innymi na tym, by wszystkie niejasności w CV doprecyzować oraz uzupełnić. Literówka, pominięcie daty, czy zła chronologia na pewno nie przekreśli Twoich szans na pracę. Profesjonalnie napisane CV jednak może pomóc Ci zrobić dobre pierwsze wrażenie oraz przybliżyć Cię do zdobycia wymarzonej pracy. Dlatego nie czekaj, prześlij nam swoje idealne CV i dołącz do nas już dziś!