Jak wygląda staż w zespole Business Intelligence? Co warto wiedzieć, aby aplikować na staż IT o profilu AI/ML? A także o ciekawostkach zza kulis przygotowywania programu stażowego opowiada Monika Miłek, Dyrektor Produkcji Business Intelligence w rozmowie z Women in Technology Poland.Postaw pierwszy krok w branży IT
"Steve Jobs powiedział kiedyś, że jedynym sposobem, by dokonać czegoś wielkiego jest kochać, to co się robi. W Comarch pokazujemy młodym ludziom, że na początek wystarczy polubić, to co się robi, a to już jest dobry kierunek do sukcesu", mówi Monika Miłek.
Staże IT organizowane przez Comarch są przeznaczone do studentów II-V roku informatyki lub kierunków pokrewnych. Firma kieruje go do młodych osób, dając im w ten sposób szansę wejścia na rynek pracy i zdobycia pierwszego zawodowego doświadczenia.
W 2020 roku studenci mogą zdobyć praktykę w sześciu obszarach: programistycznym, AI/ML, inżynier systemowy, embedded, cybersecurity i telekomunikacja. Oprócz programu IT organizowana jest również rekrutacja na staż o profilu UX/UI oraz biznesowym.
Co ważne, staż można odbyć w jednym z 13 miast, w których Comarch ma swoje oddziały, między innymi w Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu czy Poznaniu.
Program rozpoczyna się 1 lipca i trwa do 30 września. Stażyści przyjmowani są na pełny etat, za swoją pracę otrzymują wynagrodzenie oraz przysługuje im 5 dni płatnego urlopu. Z doświadczenia organizatorów wynika, że 3 miesiące to minimalny okres, by przekazać stażystom choćby wstępną wiedzę na temat procesu projektowania i implementacji produktu.
AI/ML – technologie przyszłości na wyciągnięcie ręki
Szczególnie ciekawie zapowiadają się tegoroczne staże w zespole Business Intelligence, który tworzy narzędzia służące między innymi do segmentacji klientów, analizy odejść czy predykcji. BI często łączy się z Artificial Intelligence,
Machine Learning czy z Big Data, i w tych właśnie obszarach będą realizowane tegoroczne projekty stażowe. To dziedziny, które w informatyce dziś rozwijają się bardzo szeroko, dlatego też możliwość zdobycia komercyjnego doświadczenia w tym obszarze jest szczególnie ceniona przez studentów.
"Z reguły w maju lub czerwcu wybieramy tematy i decydujemy o tym, co będą robić w danym roku nasi stażyści. W naszym zespole to wygląda tak, że propozycje tematów stażowych zbierane są wcześniej od doświadczonych osób, potem je wspólnie omawiamy, dyskutujemy o korzyściach danych pomysłów i na końcu wybieramy, co będzie realizowane. Staramy się definiować zadania tak, żeby były możliwe do zrealizowania w trakcie 3 miesięcy stażu. Od początku do końca. Od projektu, poprzez implementację, testy, aż po dokumentację. Dzięki takiemu podejściu stażysta ma okazję poznać kompleksowo proces tworzenia oprogramowania i nauczyć się od początku dobrych praktyk", tłumaczy Monika Miłek.
Wybierz profil i wyślij CV
Pierwszy etap rekrutacji polega na wysłaniu CV. Drugi etap wiąże się z rozwiązaniem testów kwalifikacyjnych (różnych w zależności od wybranego przez kandydata profilu; testy sprawdzają wiedzę ogólną z zakresu studiów oraz wybrane technologie).
Najważniejszą umiejętnością, podlegającą sprawdzeniu, jest umiejętność programowania. Istotne jest, by kod nie tylko prawidłowo działał, ale był również łatwo modyfikowalny i zrozumiały dla innych programistów. Studenci z reguły przychodzą z umiejętnościami napisania działającego kodu, a na stażu uczą się jak programować efektywnie.
Sama znajomość konkretnej technologii jest oczywiście mile widziana, ale staż to przede wszystkim czas nauki, więc założenie jest takie, że student w tym czasie się nowych technologii po prostu uczy.
"Jeśli chodzi o zespół BI", mówi Monika Miłek, "to cieszy nas, jeśli studenci chociaż trochę znają C#, DevExpress ASP.NET, Windows Communication Foundation, Microsoft ASP.NET MVC czy MsSQL’a. Mile widziane są również umiejętności w zakresie HTML5 i CSS".
Co dzieje się w sytuacji, gdy kandydat wyjątkowo dobrze poradzi sobie z testami i rozmową kwalifikacyjną? W takim przypadku aplikant od razu otrzymuje propozycję pracy w Comarch. Studenci podejmują pracę w niepełnym wymiarze, tak aby mogli pogodzić obowiązki zawodowe z zajęciami na uczelni.
Opublikowany fragment pochodzi z artykułu "Trwa rekrutacja do największego w Europie programu stażowego w IT! Dołączysz?". Całość rozmowy można przeczytać na portalu Women in Technology.