Zadania rekrutacyjne jako wstęp do procesu rekrutacji?
Zadania rekrutacyjne to szansa na przedstawienie Twoich mocnych stron. Gdy opisane w Twoim CV umiejętności i kwalifikacje bardzo nas zaciekawią, możesz spodziewać się wiadomości z prośbą o przygotowanie zadania. Przejdźmy zatem do poznania możliwych rodzajów zadań rekrutacyjnych w Comarch.
Zadania marketingowe
W szczególności w branży kreatywnej, do której należy marketing, w dokumentach rekrutacyjnych ciężko jest przedstawić swoje nieszablonowe myślenie. Z tego powodu pragniemy lepiej poznać Twoje pomysły i kreatywne podejście do rozwiązywania problemów. Przed rozmową kwalifikacyjną otrzymasz od nas zadanie, do którego należy m.in.:
- przygotowanie tekstu (przykładowe zadanie dla copywriterów)
- opracowanie strategii kampanii w social mediach
- przedstawienie przykładowych postów na mediach społecznościowe związanych z zadanym tematem
Twoje spostrzeżenia zawarte w opracowanych zadaniach nie będą przez nas wykorzystywane. Posłużą nam wyłącznie za punkt wyjścia w kolejnym etapie rekrutacji, jakim jest rozmowa kwalifikacyjna.
Zadanie UX/UI
Tak, jak w przypadku zadań marketingowych, kandydaci aplikujący na stanowisko UX Designera otrzymują możliwość sprawdzenia się, przy opracowaniu zadania bezpośrednio związanego z tym, co na co dzień wykonuje nasz zespół. Możemy Cię poprosić m.in. o przygotowanie podglądowego projektu aplikacji związanego z naszymi rozwiązaniami IT. Zadanie UX/UI składa się z następujących elementów: research, wnioski z przeprowadzonego badania i prototyp aplikacji lub modułu.
Zadanie techniczne
Zadania rekrutacyjne są obecne w procesie na stanowiska takie, jak Inżynier Elektronik, Konstruktor lub Tester urządzeń. Po pozytywnym przejściu etapu preselekcji poprosimy Cię o zaprojektowanie modelu lub schematu elementów obudów lub urządzeń elektronicznych. Takie zadanie pozwoli Ci wykazać się wiedzą z zakresu projektowania technicznego, obsługi programów do modelowania oraz wiedzy kierunkowej np. z obszaru elektroniki i mechaniki. Na stanowiskach technicznych bardzo ważna jest dla nas łatwość wykonywania rysunków technicznych i opracowywania modeli również 3D.
Jakich zadań spodziewać się podczas rozmowy?
Przedstawione poniżej przykłady pomogą Ci lepiej zrozumieć przebieg rozmowy kwalifikacyjnej opartej na wykonywaniu zadań rekrutacyjnych. Niewykluczone, że na tym etapie weźmiesz udział w teście wiedzy ze znajomości języka obcego. W szczególności, gdy znajomość języka angielskiego jest niezbędna na danym stanowisku. Pojawią się także testy dotyczące wiedzy kierunkowej np. ze znajomości księgowości, kadr i płac. Szerzej przedstawimy dwie propozycje zadań, które z pewnością zainteresują kandydatów aplikujących na stanowiska biznesowe lub sprzedażowe.
Scenka sprzedażowa
W procesie rekrutacji na stanowiska biznesowe dla obydwu stron kluczowe są kompetencje sprzedażowe. Scenka polega na odegraniu roli klienta i sprzedawcy. Nasza kadra menedżerska odgrywa postać klienta, który oczekuje kompleksowego przeprowadzenia przez proces zakupowy. Nie każdy klient jest łatwy. Chcemy w tej stresującej sytuacji, jaką jest rozmowa kwalifikacyjna, zweryfikować, czy będziesz w stanie zachować zimną krew.
Prezentacja biznesowa
Ostatnim już rodzajem zadania rekrutacyjnego jest prezentacja biznesowa. Podobnie jak w przypadku scenek sprzedażowych i w tym zadaniu dajemy kandydatom przestrzeń do zaprezentowania nie tylko wiedzy kierunkowej, ale także kompetencji miękkich. Forma prezentacji zależy od Ciebie. Od nas otrzymasz temat, reszta jest w Twoich rękach. Czas na przygotowanie prezentacji ustalimy wspólnie, a efekty swojej pracy przedstawisz już podczas rozmowy.