Czym właściwie jest podcast? Trafiłam niedawno na ciekawą „definicję”. Otóż Paweł Opydo znany twórca internetowy określił podcasty jako słuchanie Internetu. Właściwie - nic dodać, nic ująć. Niemal wszystkiego czego mógłbyś szukać w Internecie możesz obecnie posłuchać w formie podcastu, w dogodnym dla siebie momencie. Potrzebujesz kolejnych argumentów?
Dlaczego warto słuchać podcastów?
Pomyślmy. Dłuży Ci się stanie w korku albo podróż komunikacją miejską? Masz ochotę umilić sobie wykonywanie domowych obowiązków? A może po prostu nie lubisz marnować czasu? W każdej chwili możesz włączyć sobie na smartfonie, czy każdym innym urządzeniu, treści na dany temat i spędzić czas dowiadując się czegoś nowego lub po prostu dobrze się bawiąc. W sieci można trafić na podcasty niemal na każdy temat. Często są to nagrania z półki inspirujących czy motywujących do działania. Ja jednak postanowiłam skupić się na podcastach dotykających tematów związanych z programowaniem i pracą w branży IT. Jeśli taka forma spędzania czasu i zdobywania wiedzy jednak Cię nie przekonuje, być może skusisz się nz jedną z książek z artykułu "Top 9 książek dla programistów, czyli co zabrać ze sobą na jesienny weekend".
Podcasty dla programistów? Mamy kilka typów!
- Devtalk – Maciej Aniserowicz to jeden z najbardziej znanych polskich twórców internetowych związanych z programowaniem. Maciej początkowo skupiał się przede wszystkim na tematyce .Net’owej, ale dziś posłuchać (i poczytać) możecie również o kwestiach szeroko związanych z programowaniem i nowymi technologiami, a także karierze i rozwoju w branży IT, to wszystko poruszane jest również w rozmowach z ciekawymi gośćmi.
- Ostra Piła – kolejny polski blog i podcast o tematyce programistycznej. Kanał jest dość świeży, ale nagrania pojawiają się regularnie. Obecnie posłuchać możecie 15 odcinków o tematyce około technicznej oraz miękkiej – związanej z pracą w branży IT.
- Developer on fire – to już całkiem dojrzały kanał – od 2015 pojawiło się na nim ponad 270 odcinków. Ich tematyka dotyczy zagadnień szeroko związanych z programowaniem i pracą w branży IT. W każdym odcinku pojawiają się rozmowy z gośćmi z całego świata. Treści prezentowane są po angielsku.
- Full Stack Radio – anglojęzyczny podcast, w którym na podstawie rozmów z zaproszonymi gośćmi dowiesz się więcej o wytwarzaniu dobrego kodu. Poruszana tematyka krąży nie tylko wokół kodowania, ale również UX, testów oraz kwestii okołomarketingowych.
- Software Engineering Radio – podcast działa już od 2006 roku, czego efektem jest ponad 300 odcinków naszpikowanych wiedzą programistyczną. Podobnie jak w poprzednich przypadkach znajdziecie tutaj nie tylko kwestie stricte techniczne, ale również tematy związane z rozwojem kariery w branży IT. Podcast prowadzony jest po angielsku.
Mam nadzieję, że wśród powyższych typów znajdziecie coś dla siebie i będziecie poszukiwać kolejnych wartościowych podcastów. A może uważacie, że czegoś w zestawieniu zabrakło? Koniecznie podzielcie się swoimi propozycjami :) Zachęcamy też do artykułu "Dobre praktyki dot. zgłaszania błędów w projektach webowych (i nie tylko)".