Kiedy zbliża się Nowy Rok, wielu z nas zaczyna planować zmiany w różnych dziedzinach życia. Wydaje się, że pomiędzy nowym a starym rokiem przebiega magiczna granica, która wyzwala w nas dodatkowe pokłady energii, inspiracji i chęci do działania. Wkrótce jednak zauważamy, że tak naprawdę niewiele się zmieniło w stosunku do ostatnich dni poprzedniego roku. Magia zawiodła? Nie – tak wygląda rzeczywistość. Podział na „stare” i „nowe” okazuje się iluzoryczny, a nasz optymizm i zapał do wdrażania zmian sukcesywnie maleją.
Pomyśl - ile znasz osób, które już w grudniu chwalą się postanowieniami noworocznymi? A może i ty tworzysz obszerne listy celów, które koniecznie chcesz zrealizować? Można by stworzyć listę najpopularniejszych postanowień: schudnę, zacznę więcej ćwiczyć, zapiszę się na kurs tańca albo na jogę, będę oszczędzać i wstawać codziennie o 6:00… Niestety, mam złą wiadomość – najprawdopodobniej tego rodzaju postanowienia przejdą do historii już w dniu, w którym je podjąłeś. Co zatem zrobić, żeby faktycznie wcielić w życie słowa „nowy rok – nowy ja”? Przy okazji polecamy nasz artykuł "Postanowienia noworoczne dla programisty", nie tylko dla programistów!
Po pierwsze: wyznacz cele, po drugie: zacznij je realizować
Brzmi banalnie, ale niech pierwszy rzuci kamień, kto zrealizował chociażby 50% ubiegłorocznych postanowień noworocznych. :) Spróbujmy zabrać się za wyznaczanie celów i planowanie razem. Od czego zacząć?
Warto tu przywołać model zaproponowany przez jednego z czołowych specjalistów w dziedzinie organizacji czasu, Briana Tracy’ego, który przybliży nam oba zagadnienia – wyznaczanie i osiąganie celów – w 7 prostych krokach.
Siedem zasad wyznaczania i osiągania celów
1. Sprecyzuj, czego chcesz – postaraj się jak najdokładniej określić, co chcesz osiągnąć. Posłuż się liczbami, wizualizacją, stwórz kontekst dla twojego celu. Pamiętaj, że cel musi być ambitny, ale i możliwy do osiągnięcia.
2. Zanotuj to – kiedy zapisujemy nasze myśli, nabierają one realnego kształtu. Zapisanie celu zwiększa również naszą motywację do działania i szansę na wykonanie zadania.
3. Wyznacz końcowy termin osiągnięcia celu – każdy z naszych celów powinien mieć określone granice czasowe. Jak pisze Brian Tracy: „Nie ma tak naprawdę nierealistycznych celów, są tylko nierealistyczne terminy”. Dopasuj ostateczny termin do swoich możliwości. Jeśli przekroczysz deadline – wybierz nową datę i zrób wszystko, aby tym razem zmieścić się w wyznaczonym czasie. Aby jednak nie doprowadzić do takiej sytuacji, przeczytaj nasz artykuł "Jak wygrać ze "zrobię to później"?".
4. Sporządź listę czynności koniecznych do osiągnięcia celu – zastanów się, jakie kroki powinieneś podjąć, aby zrealizować wyznaczone cele. Dla każdego celu wypisz wszystkie pomniejsze działania, które pozwolą ci sfinalizować zadanie.
5. Nadaj liście formę planu – jeśli masz już wyznaczone cele, terminy oraz zadania, to teraz opracuj konkretny plan działania. Od czego zaczniesz? Ustal priorytety. Rozpisany plan pozwoli ci zwiększyć efektywność oraz przybliży cię do realizacji celu.
6. Zacznij natychmiast działać zgodnie z planem – zrób pierwszy krok na drodze do realizacji celu. Zacznij od czegoś małego, a zobaczysz, że każdy kolejny sukces da ci satysfakcję – poczujesz, że możesz wszystko.
7. Rozłóż prace tak, aby codziennie robić coś, co zbliży cię do osiągnięcia głównego celu – staraj się systematycznie podejmować działania, które przybliżą cię do sukcesu. Wyrób w sobie nawyk działania i samodyscypliny.
Nie dajmy się zwariować
Stawiamy sobie różne cele – związane z życiem zawodowym, społecznym, rodzinnym czy osobistym. Koncentracja na samodoskonaleniu wynika z pragnienia kierowania własnym życiem oraz odnoszenia sukcesów w działaniach, które podejmujemy. I faktycznie – skupienie się na ciągłym rozwoju osobistym znacznie zwiększy nasze szanse na odniesienie sukcesu w każdej dziedzinie życia. Jednak samo określenie celu nie przyniesienie oczekiwanego rezultatu, jeśli nie podejmiesz wysiłku jego realizacji niezależnie od okoliczności.
Na drodze do celu bardzo ważne są optymizm, wsparcie innych oraz samodyscyplina. Na pewno trafią się gorsze dni, spadki motywacji czy momenty, kiedy będziesz chciał kartkę lub telefon z rozpisanym planem realizacji zadania wyrzucić przez okno – weź głęboki oddech i nie rób tego. Kryzysy się zdarzają, chwile słabości to nic złego. To naturalne, że czasami czujemy się przytłoczeni lub tracimy zapał. Dlatego podczas dążenia do osiągnięcia celu warto odhaczać na kartce lub checkliście kolejne zrealizowane zadania albo opowiadać o nich innym. To pokaże ci, że następuje progres. I pamiętaj, aby w tym wszystkim zachować optymizm, który pozwoli ci uporać się z kolejnymi przeszkodami stojącymi na drodze do sukcesu.
Praktyka czyni mistrza
Jeśli określenie celu wciąż wydaje ci się skomplikowane, zapraszam do części praktycznej. Pokażę ci krok po kroku, jak może wyglądać proces wyznaczania i planowania zadań.
Weźmy na tapet czytanie książek i przejdźmy wspólnie przez wszystkie 7 etapów wyznaczania celu:
1. Sprecyzuj, czego chcesz – „w 2021 przeczytam 30 książek”.
2. Zanotuj to – swój cel możesz rozpisać na kartce lub w telefonie w formie checklisty o nazwie „Cele 2021”. Pomocna może okazać się również aplikacja Goodreads, gdzie masz możliwość wyznaczenia celu związanego z czytaniem książek i podzielenia się nim z innymi.
3. Wyznacz końcowy termin osiągnięcia celu – 31.12.2021r.
4. Sporządź listę czynności koniecznych do osiągnięcia celu – wśród nich mogą się znaleźć: pobranie aplikacji Goodreads, utworzenie konta i zakup abonamentu na Legimi lub Audible, sporządzenie listy 15 książek, które chcesz przeczytać (pozostałe dopiszesz w trakcie), zarezerwowanie minimum godziny dziennie na czytanie lub słuchanie audiobooków itd.
5. Nadaj liście formę planu – załóż, że do końca stycznia kupisz i zainstalujesz potrzebne aplikacje oraz sporządzisz listę książek, które chcesz przeczytać; w perspektywie dziennej możesz założyć, że każdego dnia będziesz czytać minimum przez godzinę.
6. Zacznij natychmiast działać zgodnie z planem – do dzieła! :)
7. Rozłóż prace tak, aby codziennie robić coś, co zbliży cię do głównego celu – czytać lub słuchać audiobooków w drodze do pracy, w trakcie biegania, spaceru z psem czy przed pójściem spać. Dopasuj tryb wykonywania zadania do swojego harmonogramu i staraj się wypracować w sobie nawyk jego realizacji.
Wierzę, że powyższe zasady pozwolą ci zrealizować postawione cele. W końcu, jak stwierdził Zenon Selski w komedii „Kogel Mogel” Romana Załuskiego: „Nie ma takiej możliwości, żeby było coś niemożliwe”. :)