Bez wątpienia warunki pracy mają znaczenie dla każdego. Czy pracownicy branży IT mają specyficzne pod tym względem potrzeby? Przyjrzyjmy się faktom. Ponad 16 tysięcy użytkowników przepytał portal społecznościowy Stack Overflow. Z odpowiedzi wynika że 77% zatrudnionych w branży IT jest przynajmniej usatysfakcjonowanych ze swojej pracy.
Skoro już wiemy, że przynajmniej trzy osoby na cztery w pokoju czują satysfakcję, co możemy zrobić by i czwarta poczuła to samo? Powołując się na to samo źródło: Co powoduje, że czujemy satysfakcję pracy?
Satysfakcja z pracy w branży IT - od czego zależy?
10. Otoczenie pracy
75% programistów przyznaje że otoczenie pracy jest dla nich istotne. Natomiast blisko 60% odpowiedziało twierdząco na pytanie Czy kiedykolwiek odrzuciłeś ofertę pracy z powodu wyglądu Biura lub struktury zarządzania?
Kierowniku: Postarajmy się więc popracować nad otoczeniem, kolorem ścian i wygodnym krzesłem; wszystko ponadto działa na naszą korzyść.
9. Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja!
10 lat temu, gdy prowadziłam projekt rekrutacyjny dla jednego z moich Klientów w Warszawie, usłyszałam od jednego z kandydatów praca brzmi ciekawie, zadania rozwojowe, ale to zbyt daleko od mojego miejsca zamieszkania, musiałbym codziennie pokonywać całą Warszawę. Dziękuję, nie będę uczestniczyć w procesie. Tak po prostu. Warto pomyśleć co można zrobić aby przynajmniej częściowo wyeliminować takie problemy w firmie.
8. Kreatywne zadania
85% programistów zdecydowanie preferuje tworzenie nowego kodu niż poprawianie lub utrzymywanie istniejącego. Kilka lat temu, jeden z lepszych programistów, z jakim miałam przyjemność pracować postanowił od nas odejść, skuszony ofertą jednej z korporacji. Nie straciliśmy kontaktu, więc na bieżąco mogłam usłyszeć jak wyglądała praca w nowym miejscu. I choć praca była w miarę dobrze płatna, problemem okazały się zadania zlecane zdalnie przez kierownika na innym kontynencie. Ale nawet to nie było sednem problemu: zadania te były głównie poprawianiem bugów w systemie napisanym 10 lat temu, praca programisty polegała na poprawianiu błędu a następnie przeklikaniu w 3 systemach faktu, że się to zrobiło.
Praca mało kreatywna, więc o rotację było tam łatwo. Oczywiście każdy kod kiedyś się starzeje i to rolą ludzi jest jego utrzymanie, jednak w firmie z dużą ilością produktów zawsze jest szansa uczestniczyć w czymś nowym. Porozmawiaj z Twoim kierownikiem jeśli czujesz, że przyszedł czas na spróbowanie czegoś nowego. Kreatywna praca to tworzenie rozwiązań oraz możliwość przedyskutowania problemu z kierownikiem projektu lub zespołu.
Kierowniku: chcesz mieć zmotywowany zespół? Zrób wszystko, by oferowana przez Ciebie praca była choć w części ciekawa. W tym momencie polecamy dowiedzieć się, co powoduje, że czujemy satysfakcję z pracy.
7. Identyfikacja z firmą
85% programistów preferuje pracę w firmie, z którą mogą się identyfikować. Identyfikacja z firmą, to przede wszystkim identyfikacja z zespołem pracowników i realizowanymi zadaniami. Według obserwacji i badań, pracownik przychodzi do firmy a odchodzi od przełożonego i zespołu. To jedno. Druga - równie ważna rzecz: Dzięki nim też czujemy się dobrze i pracujemy długo.
Decyzje związane z pracą w danym zespole, w konkretnym miejscu podejmujemy w dużej mierze w oparciu o relacje z kierownikiem i zaufanie. Niejednokrotnie zdarzyło mi się słyszeć od kolegów: Gdyby nie {imię kierownika} już bym tutaj nie pracował. To kierownik i współpracownicy są kluczowi w identyfikacji z firmą.
Kierowniku: zadanie na dziś – wspieraj poczucie przynależności, również poprzez komunikację wszystkiego co się dzieje. Każdy z nas chce być częścią czegoś większego i ważnego.
6. Narzędzia i hardware
Tylko 1,9% specjalistów nie przywiązuje wagi do wyposażenia miejsca pracy w sensie dostępu do technologii i odpowiedniego sprzętu hardware. Blisko 42% uważa ten obszar za bardzo istotny. Statystyki mówią same za siebie. Jeśli chcemy przyciągnąć najlepszych, bądźmy najlepsi.Zapraszamy na nasz artykuł "Droga do automatyzacji – podcast".
5. Zainteresowanie produktami firmy
W tym obszarze dotykamy przekonań osobistych i wartości pracownika.
Kierowniku: łatwiej zmotywować pracownika, którego osobiste przekonania pokrywają się z ofertą produktową danego biznesu. Szukaj Killersów.
Dlaczego?
Programiści dzielą się na dwa obozy: Wyznawców i Killersów.
Obóz pierwszy - Wyznawców Technologii. Po czym można go poznać? Między innymi po słowach: do końca życia będę programował w Javie! Po jakimś czasie zapewne zostanę Projektantem, ale wtedy nadal będę ściśle związany z Javą.
Obóz drugi - Problem Killers. Po czym można poznać Problem Killera? Między innymi po słowach: Język programowania i technologia to rzecz wtórna. Każdy język programowania jest do siebie podobny, jak jest potrzeba to się człowiek każdego nauczy. Pokaż mi problem, ja go rozwiążę, ale wybór narzędzi pozostaje po mojej stronie.
Nie zapominaj jednak, że w każdym pozostaje pierwiastek wyznawcy technologii.
4. Niezależność
Niezależność w określonym zakresie dotyczy zarówno prostych jak I skomplikowanych rozwiązań. Nawet pomimo błędów jakie będą popełniane, w ostatecznym rozrachunku pracownicy będą szczęśliwsi, zwiążą się z firmą na dłużej a ostatecznie będą coraz lepsi. Najlepsi oczekują niezależności.
3. Optymalne zarządzanie
98% programistów chce w pracy optymalnego zarządzania i minimum biurokracji. Chcąc stworzyć najlepsze warunki do pracy, koncentruj się mniej na biurokratycznych rozwiązaniach, a bardziej na tzw. big picture.
2. Zespół “wysokich lotów”
Inteligentni lubią pracować z inteligentnymi, po prostu. Niby nic odkrywczego, ale spróbujcie przyciągnąć do siebie najlepszych nie mając aktualnie nikogo takiego w zespole. Najlepsi przyciągają najlepszych.
1. Rozwój
Bardziej niż czegokolwiek, programiści w pracy chcą się uczyć i rozwijać.
To najważniejszy podnoszony argument przemawiający za pracodawcą. 38% programistów będzie pracować w firmach, które dają możliwość nauki i rozwoju.
Kierowniku: jeśli Twój zespół się uczy, nigdy się nie nudzi. Daj szanse na wypróbowanie czegoś nowego i szalonego, nawet jeśli to będzie tygodniowy projekt, który ostatecznie nie zadziała.
Wyniki tego badania nie są oczywiście niepodważalne, ale z całą pewnością są wyraźnym głosem społeczności, na który warto zwrócić uwagę.