Wojtka najbardziej zainspirowały tematy związane z przyszłością i wykorzystaniem chatbotów oraz w jaki sposób sprawić, żeby dokumentacja była zawsze czytelna:
Chatboty – przyszłość zaczyna się dziś
Jeśli siedzisz trochę głębiej w tematach sztucznej inteligencji (AI) i DevOps tak jak ja, prawdopodobnie nie raz przyszedł Ci do głowy pomysł na rozwiązanie łączące oba te elementy. Wyobraź sobie świat, w którym mógłbyś zapytać swojego bota o wykaz ostatnich zmian we wszystkich środowiskach. Cóż, inni już o tym pomyśleli i wdrożyli Hubota. Ten sposób myślenia zainteresował mnie w wykładzie Przemka Hojnackiego (@Przemeck) "Chatboty - nasi rozmówcy dziś i jutro". Sami pewnie już zdążyliście zauważyć, że boty stały się bardzo popularne ostatnimi czasy. To całkiem fajny sposób na zaspokojenie niektórych potrzeb naszych klientów – takich jak np. wsparcie dla call center. Przemek rozbawił publiczność przepisem na połączenie serwisu przetwarzającego naturalny język (takich jak Wit.ai) z kompozytorami dialogowymi (np. Chatfuel), które razem pozwalają programistom na implementowanie botów integrujących Facebook Messenger z interfejsem aplikacji API. To także szansa na rozwój Twojego biznesu - rynek inteligentnych asystentów doprowadzi do powstania nowych stanowisk dla programistów, takich jak deweloper chatbotów czy projektant chatbotów dialogowych. Jest to bardzo przyszłościowa ścieżka do podjęcia w najbliższym czasie.
Czytelna dokumentacja - to możliwe!
Dawno minęły czasy, kiedy do zapisów dokumentacji używało się programu Microsoft Word jako jedynego sensownego edytora tekstu. A w jaki sposób zachować czystą dokumentację teraz? Na to pytanie odpowiedział nam Tomasz Skowroński (@tsskowronski) podczas prelekcji "Documentation, it's alive!". Na rynku dostępny jest szereg narzędzi ułatwiających programiście życie. Obecnie można tworzyć dokumentację w Markdown Editor i używać osobnych narzędzi do renderowania aktualnej dokumentacji (np. Pandoc lub Asciidoc) - to rozwiązanie jest idealne dla programistów, którzy potrzebują szybko spisać ogólny dokument dla swoich projektów. Ale dla kogoś bardziej skrupulatnego wciąż dostępny jest stary Javadoc. Tego ostatniego nie stosuj jednak do zapisywania kodu. Do tych celów zdecydowanie lepiej byłoby użyć narzędzi udostępnianych przez sam język, dzięki czemu Twój kod będzie później również łatwy do odczytania (np. unikaj kopiowania nazw metod w Javadoc, ponieważ będzie to zwykła duplikacja).
Jeśli zainteresowała Was relacja Wojtka, zachęcamy do przeczytania całego podsumowania Konferencji JDD 2017 na jego blogu devroute.com. Znajdziecie tu m.in. rozwinięcie tematu "Documentation, it's alive!" oraz wiele więcej interesujących relacji z wykładów, które śledził Wojtek.
Z kolei Jarkowi najbardziej zapadły w pamięć tematy związane z nowoczesnymi bazami danych, a także czym jest oraz jak zarządzać długiem technicznym:
Przetwarzanie danych w świecie fast data
Podczas projektowania nowych aplikacji/produktów zawsze dochodzimy do momentu, w którym należy wybrać mechanizm składowania i przetwarzania danych. Pojawia się przed nami pytanie: czy lepiej wybrać klasyczne rozwiązania SQL, czy może skorzystać z „nowych baza danych”? Ale czym są te drugie i jakich mechanizmów używają?
Na to pytanie odpowiedział Szymon Kulec (@Scooletz) podczas prelekcji "The only thing that matters". Klasyczne bazy i towarzyszące im oprogramowanie bazodanowe są wielkimi, rozbudowanymi produktami, w których wszystko opiera się na transakcjach. Zawsze jednak można wybrać coś prostszego, lżejszego i bardziej innowacyjnego - przez swoją prostotę. Event Store - to on zwrócił moją uwagę - składa się wyłącznie z pliku loga, jednego indeksu - i to wszystko! To niezwykle proste i wydajne narzędzie do zapisu informacji o zdarzeniach przychodzących z wielu źródeł, które dzięki odczytowi sekwencyjnemu jest też bardzo szybkie. Tego właśnie oczekujemy w świecie fast data.
Co zabija organizację?
Dług techniczny to - w możliwie największym skrócie – problem, którego rozwiązanie wciąż odkładamy w bliżej nieokreśloną przyszłość, mówił Mateusz Gajewski (@wendigo) w prelekcji "Dług techniczny – skryty oprawca organizacji nie tylko technologicznych". Dług ten ma wiele twarzy – to małe przeoczenia, brak dbałości o szczegóły, błędy w architekturze systemu, a w końcu i niedopasowanie narzędzi do specyfiki produktu. Trzeba być świadomym, że nie ma firmy/produktu nieobciążonego długiem. Skoro pierwszy krok za nami - bo jesteśmy świadomi problemów i ograniczeń, to czas na rozmowę z klientem - bo szczera współpraca to podstawa sukcesu. Biznes musi wiedzieć o problemach i wynikających z nich konsekwencji. Dług technologiczny wdziera się głęboko w strukturę każdej organizacji, dlatego tak ważne jest zrozumienie istoty problemu przez nas i naszych klientów tak, aby wspólnie sprostać wyzwaniom modernizacji produktu.
Z kolei Dominikę zainteresowały wykłady związane z rozwojem kompetencji miękkich - mało popularne zagadnienia wśród developerów, a jednak kluczowe dla ich pracy i ścieżki:
Kim chciałbyś zostać w przyszłości?
Czy już wiesz, jak chciałbyś, aby Twoja kariera potoczyła się dalej? Jeśli dopiero zaczynasz swoją karierę lub masz kilka lat pracy za sobą i jesteś już na pewnym stopniu wtajemniczenia, ale wciąż nie wiesz, co lubisz robić i w którym kierunku chciałbyś pójść, prelekcja Michała Grucy (@michalgruca) "Kariera developera - zostałem seniorem i co dalej" była dla Ciebie. Czy wiesz, że istnieje więcej niż jedna ścieżka rozwoju dla dewelopera JAVA? Chciałoby się rzec: "dla każdego coś dobrego". Być może to, co Cię kręci, to zarządzanie zespołem, a później i firmą? Wtedy można zapomnieć o programowaniu. Lub może wolałbyś specjalizować się w wybranej przez siebie niszy i stać się mistrzem danej technologii? A może jednak chcesz rozwijać się w wielu technologiach, na różnych stanowiskach, posiadając szeroką wiedzę na każdy temat dotyczący wytwarzanego oprogramowania? Wykład Michała motywuje, by usiąść na chwilę i zastanowić się, co sprawia nam największą przyjemność i przygotować własny plan rozwoju.
Liderze, nie bój się konfliktu
Ciężko wytwarzać duże oprogramowanie samemu, więc dla dewelopera środowisko naturalne to praca w grupie. "Zwykliśmy przyjmować to jako coś oczywistego, nie zdając sobie sprawy z tego, że członkowie zespołów są czasem mniej, a czasem lepiej do siebie dopasowani" - mogliśmy usłyszeć podczas prelekcji "Napraw swój zespół" prowadzonej przez Anitę Przybył (@Anita_Przybyl). Naturalne jest także powstawanie w grupach różnych tarć, ale – tutaj Was zaskoczę – konflikt nie zawsze jest czymś złym. Często w jego wyniku rodzą się bardzo konstruktywne pomysły i innowacyjne rozwiązania. Sukces tkwi w tym, by lider grupy umiał rozpoznać dysfunkcje w zespole i potrafił odpowiednio na nie reagować. Mamy więc dowód na to, że wykonanie większej pracy w krótszym czasie to nie zasługa wyjątkowo uzdolnionej jednostki, ale dobrze zarządzanego zespołu :)
Na konferencji nie mogło zabraknąć i Comarch. W tym roku uczestnicy JDD mogli uczestniczyć w naszym konkursie związanym z wiedzą i zastosowaniem języka JAVA. Arcymistrz naszego wyzwania wygrał bon o wartości 1500 zł do wykorzystania na szkolenie w naszym Centrum Szkoleniowym Comarch, natomiast dla pozostałych zdobywców podium mieliśmy inspirujące książki oraz zestawy słuchawek Bluetooth.
Uczestniczyłeś/-aś w konferencji JDD 2017? A z której prelekcji Ty wniosłeś/-aś najwięcej? Podziel się z nami, co zainspirowało Cię najbardziej. Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.
Autorzy relacji: Wojtek Wrzalik, Jarek Wiśniewski i Dominika Krzysztofik