Na początku sierpnia TIOBE INDEX ogłosił kolejny ranking najpopularniejszych języków programowania. I tym razem obyło się bez niespodzianek, bowiem pozycję lidera rankingu utrzymał Python. Warto zauważyć, że pierwszy raz w historii do czołowej dwudziestki indeksu wskoczyła Julia, dość młody język, wykorzystywany głównie do obliczeń numerycznych.Czym jest TIOBE Index?
TIOBE Index jest jednym z głównych źródeł informacji o popularności języków programowania. Jest on oparty na wynikach wyszukiwarek internetowych m.in. Google, Bing, Yahoo!, Wikipedia, Amazon, YouTube oraz Baidu, forach dyskusyjnych i innych źródłach. Indeks aktualizowany jest co miesiąc i dla wielu programistów, specjalistów IT i organizacji jest wskaźnikiem określającym, które języki programowania są najbardziej popularne i które powinny być używane podczas tworzenia oprogramowania.
W tym momencie warto zwrócić uwagę na słowa dyrektora wykonawczego TIOBE, Paula Jansen, który w wielu publikacjach zaznacza stanowczo, że „W indeksie nie chodzi o to, który język jest najlepszy, ani w którym zostało stworzonych najwięcej linijek kodu”.
Najpopularniejsze języki programowania – sierpień 2023
W czym tkwi sukces Pythona?
Pierwsza wersja Pythona ukazała się na początku 1991 roku w wersji 0.9.0. Już na starcie, specjaliści przeczuwali, że język ten odegra kluczową rolę na rosnącym rynku IT. I wcale się nie pomylili. Obsługa wyjątków, funkcji i typów danych podstawowych oraz mechanizmy współdzielenia funkcjonalności między klasami wprawiły, że język ten wystrzelił w rozwoju, jak z armaty i co roku walczy o miano najpopularniejszego języka programowania.
Warto dodać, że wszystkie wydania Pythona należą do kategorii oprogramowania Open Source. Ponadto większość z nich (choć nie wszystkie) była, lub jest zgodna z licencją GPL (General Public License).
Do zalet Pythona zaliczyć można:
- w miarę nowoczesną składnię języka z opcją wyboru różnych paradygmatów programowania (funkcyjnego, obiektowego, reaktywnego),
- dużą i przyjazną społeczność, chętnie dzielącą się spostrzeżeniami na StackOverflow,
- bogaty zbiór wbudowanych i przenośnych opcji,
- sprawną komunikację z innymi częściami aplikacji,
- współpracę pomiędzy najważniejszymi platformami - nie ma znaczenia, czy korzystamy z Windowsa lub Linuxa.
Jeśli chodzi o samą nazwę, to nie, nie pochodzi ona od zwierzęcia, lecz od serialu komediowego emitowanego w latach siedemdziesiątych przez BBC – „Monty Python’s Flying Circus” (Latający cyrk Monty Pythona). Projektant, będąc miłośnikiem serialu i poszukując nazwy krótkiej, unikalnej i nieco tajemniczej, uznał tę za świetną. Czy mu się udało? Ocenę pozostawiamy Wam.
Zmiany na podium
Drugie miejsce w indeksie utrzymał równie popularny co Python, język C. Zarówno, w pierwszym przypadku, jak i drugim nastąpił jednak spadek popularności obydwu języków, odpowiednio o 2,3% oraz 3,35%. Jedynym językiem, który znalazł się na podium i przez rok zaliczył wzrost, jest C++ (+ 0,49%).
Nietrudno więc zauważyć, że języki C i C++, mimo swojej bardzo długiej historii, wciąż cieszą się dużą popularnością wśród specjalistów IT. Z powodzeniem są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie potrzebna jest bardzo wysoka wydajność przy jednoczesnym niskim zużyciu zasobów.
Jak widać, język C chyba nie posiada „daty ważności”. Powstał ponad 40 lat temu, a w rankingach popularności nadal jest w czołówce. Generalnie język ten jest postrzegany, jako stosowany do dwóch celów: programowania małych mikrokontrolerów oraz systemów operacyjnych i programów działających bardzo blisko systemu operacyjnego (np. sterowników urządzeń). C++ jest natomiast doskonałym rozwiązaniem przy tworzeniu gier oraz systemów wbudowanych, a do jego użytkowników zaliczyć można największe światowe korporacje m.in.: Adobe, Facebook, Amazon, Ericsson, HP, IBM czy Intel.
Spadek o jedną pozycję w porównaniu do sierpnia 2022 roku zaliczyła Java, co nie zmienia jednak faktu, że jest to cały czas jeden z najpopularniejszych języków na świecie. I bezspornie topowy pod względem ofert pracy w Polsce.
Debiut Julii
Julia to dość nowy język, który rozwijał się od roku 2009, żeby móc zadebiutować na runku w lutym 2012 roku. Co w takim razie sprawia, że Julia jest wyjątkowa i zasługuje na miejsce w pierwszej dwudziestce?
Julia jest wykorzystywana szczególnie w świecie informatyki i obliczeń matematycznych, a jej szczególną własnością jest „wielokrotne wysyłanie”, które pozwala rozszerzać istniejące funkcje lub definiować niestandardowe i złożone zachowanie dla nowych typów. No dobrze, ale wśród najpopularniejszych języków programowania mamy już takich gigantów, jak Python, R czy MATLAB. Dlaczego więc Julia?
Cóż, Julia jest po prostu szybsza niż Python, bardziej odpowiednia do pisania w nim dużych systemów niż R i tańsza niż MATLAB. Tak więc szybkość, skalowalność i otwarte oprogramowanie sprawiają, że jest atrakcyjną alternatywą. Żeby jednak nie było zbyt kolorowo – ma też swoje wady. Julia wymaga dużo więcej umiejętności programistycznych, niż pozostałe trzy wymienione języki. Czy w takim razie utrzyma swoją pozycję między „starszymi braćmi”? Dajcie znać w komentarzach, które miejsce w kolejnym zestawieniu najpopularniejszych języków programowania zajmie Julia.