Wszystko wskazuje na to, że najlepszą, choć jednocześnie niełatwą ścieżką, jest podjęcie stażu jeszcze na studiach.
Dlaczego?
Bo to najlepsza możliwość, żeby doświadczyć swego rodzaju „miękkiego lądowania” na rynku pracy. Mamy taką informację z pierwszej ręki. „Staż to świetny pomysł przede wszystkim dlatego, że jest idealną metodą, by jeszcze przed rzeczywistym wejściem na rynek pracy poznać oczekiwania pracodawcy i starać się im sprostać. Trudno jest zacząć pełnoetatową pracę po studiach bez żadnej praktycznej wiedzy.” – mówi Marcin Dąbrowski, stażysta w 2003 roku, a obecnie wiceprezes Comarch SA oraz szef sektora Telekomunikacja.
Staż w liczbach
Staż IT w Comarch organizowany jest już po raz 14. W tym roku studenci będą mogli wybierać spośród 3 profili: programistycznego, inżynieria systemowa oraz embedded. W całej Polsce na młodych pasjonatów IT czeka w tym roku 300 miejsc. Pracując przez 3 miesiące w Comarch (1 lipca – 30 września) stażyści otrzymują wynagrodzenie i możliwość wzięcia 5 dni urlopu.
Dla kogo?
Dla studentów II – V roku studiów informatycznych i pokrewnych, znających teoretyczne podstawy 2 spośród czterech obszarów wiedzy: Java, .Net, C/C++, Bazy Danych.
Czego można się nauczyć?
Najważniejsza jest w tym przypadku praktyczna nauka. Stażyści w Comarch pracują w niewielkich zespołach projektowych pod okiem doświadczonych programistów. Co ważniejsze, nie spędzają trzech wakacyjnych miesięcy na pracy nad abstrakcyjnym projektem wyrzucanym po stażu do kosza.
- Chcemy, aby nasi stażyści mieli okazję bardzo dokładnie przyjrzeć się pracom przy tworzeniu oprogramowania dla klienta biznesowego. W tym celu z prowadzonych dla naszych klientów projektów, wydzielamy część zadań, które realizują studenci pod nadzorem doświadczonego pracownika. To najlepszy sposób, aby zrozumieć, jak wygląda w praktyce praca programisty – mówi Krzysztof Flak, koordynator programu stażowego w Comarch SA.
Oprogramowanie dla klienta biznesowego? Brzmi dobrze. A konkretnie? Oto jak swój udział w stażu w 2006 roku wspomina Michał.
-Dołączyłem do dużego zespołu deweloperskiego pracującego nad rozwojem stosu UPnP dla systemu Symbian OS. Jest to technologia w tej chwili obecna w większości smartfonów pozwalająca m.in. udostępniać lokalnie zdjęcia/filmy/muzykę między różnymi urządzeniami. Niewiele osób wie, że takie możliwości oferowały telefony z systemem Symbian OS już w roku 2006. Praca w tym projekcie, pod okiem starszych kolegów pozwoliła mi na zebranie doświadczenia tworzenia oprogramowania w języku C++, co zostało zwieńczone uzyskaniem certyfikatu Accredited Symbian Developer. Pracowaliśmy w metodologii Scrum, z najnowszymi urządzeniami dostępnymi na rynku.
Staż i co dalej?
Uczestnikom stażu po zakończeniu programu najczęściej oferowana jest praca. Jeśli wciąż są studentami studiów dziennych, mają możliwość podjęcia zatrudnienia na część etatu oraz pracy w elastycznych godzinach. Co roku liczba podejmujących dłuższą współpracę z firmą wynosi ok. 70% wszystkich uczestników. -To, co nadal odróżnia staż w Comarch od innych firm w branży IT, to oczywiście możliwość pracy nad produktem w warunkach biznesowych. Jeśli natomiast chodzi o późniejszą pracę, nasze zespoły znają produkt od początku do końca, nie pracują nad fragmentem kodu, którego całości nigdy nie zobaczą, nie są jedynie trybikiem w maszynie. – dodaje Marcin Dąbrowski.
Jak wziąć udział w stażu?
Pierwszym krokiem jest odwiedzenie strony i wypełnienie formularza rekrutacyjnego oraz dołączenie CV. Jeśli zastanawiacie się, co student może wpisać w swoim życiorysie, nie posiadając jeszcze doświadczenia zawodowego, przeczytajcie nasz artykuł sprzed kilku miesięcy. Następny krok to oczekiwanie na zaproszenie mailowe na test kwalifikacyjny. Testy różnią się w zależnie od wybranego profilu stażowego. Po jego wypełnieniu (pisemnie, najczęściej w naszym oddziale), ostatnim etapem jest otrzymanie informacji na temat wyniku kwalifikacji. Podsumowując, pozytywna weryfikacja testu to jedyny wymóg rekrutacyjny w Comarch.
Na wypełnienie formularza online, a więc wykonanie pierwszego kroku w kierunku stażu, zostało Wam już tylko kilka dni - ten etap rekrutacji kończymy 21 kwietnia. Nie ma na co czekać, jutro zależy od Was!