Praca w IT

Czy każdy może być programistą? Na pewno każdy może tego spróbować, uczyć się języków i rozwijać wiedzę na temat IT. Ale żeby zostać dobrym programistą, potrzeba czegoś więcej. Przeczytajcie

Czy żeby być dobrym programistą, trzeba koniecznie studiować informatykę? Niektórzy pracodawcy z pewnością to docenią, ale już od dawna nie jest to jedyne kryterium w wyborze takiej ścieżki zawodowej. Na pewno jednak istnieją cechy, które w znaczący sposób pomagają odnaleźć się w środowisku IT. W takim razie, jaki powinien być dobry programista? Przeczytaj i sprawdź, które z tych cech już posiadasz, a nad czym jeszcze możesz popracować.

Jakie cechy powinien posiadać dobry programista?

  1. Dociekliwość i konsekwencja w rozwiązywaniu problemów – to w zasadzie podstawa czy to przy pisaniu nowego kodu czy też poszukiwaniu błędów w istniejącym. Jeśli jesteś niecierpliwy i nie lubisz drążyć, aby dociec co i dlaczego nie działa, prawdopodobnie praca programisty byłaby dla Ciebie irytująca.
  2. Pasja do nauki – eksperci oceniają, że w środowisku IT pracownik powinien gruntownie aktualizować swój poziom wiedzy minimum raz na dwa lata. Oczywiście najbardziej pożądane jest ciągłe zdobywanie wiedzy, czyli coś, co wydaje się naturalne dla… pasjonatów uczenia się, samego w sobie.
  3. Respektowanie work-life balance – mówi i pisze się o tym coraz częściej i bardzo dobrze. Kompetentny programista z całą pewnością wie, kiedy jest czas na pracę, a kiedy na odpoczynek. Dzięki temu unika frustracji i pracuje dużo efektywniej.
  4. Lenistwo – tak, tak, dokładnie to mam na myśli. Lenistwo to cecha, która pozwala programiście znaleźć najprostsze możliwe rozwiązanie danego problemu. No bo przecież po co się niepotrzebnie przepracowywać?
  5. Komunikatywność – niektórym wydawać się to może błahe i niepotrzebne, bo wielu programistów ceni sobie indywidualność. Jednak prawda jest taka, że w coraz większej ilości projektów skazany będziesz na pracę zespołową. A wtedy komunikowanie się z innymi będzie koniecznością, której najważniejszym przejawem będzie skuteczność. W tej kwestii lepiej nie zostawać w tyle.
  6. Wyobraźnia – czyli coś, co pozwoli Ci wymyślić, jak coś powinno wyglądać, zanim tak naprawdę zaczniesz nad tym pracować. Choć być może system edukacji temu nie sprzyja, warto ćwiczyć wyobraźnię od najmłodszych lat, m.in. czytając książki.
  7. Pasja do programowania – ostatnie i najważniejsze. Trudno być w czymś naprawdę dobrym, jeśli się tego nie lubi. Pasja pozwala pokonywać ograniczenia, zdobywać wiedzę i kontakty. Jeśli masz pasję, reszta tak naprawdę pójdzie już z górki :)

Powyższe punkty nie są może jedyną słuszną receptą na programistę, ale na pewno posiadanie takich cech może znacząco sprzyjać efektywnej i satysfakcjonującej pracy w zawodzie. Jakie cechy powinny się tu znaleźć według Was?

 

 


Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Najlepsi programiści są perfekcjonistami a perfekcjoniści są najlepszymi programistami. Zasada zero tolerancji dla bałaganu i błędów to dobra zasada w programowaniu:)