Praca w IT

Czujesz że nadszedł już czas na rozpoczęcie kariery zawodowej, ale obawiasz się się pustej plamy w CV? Przeczytaj jakie inne, równie ważne informacje możesz tam zamieścić.

Zdobycie pierwszej pracy to nie lada sukces. Ale zanim nastąpi ten radosny moment, czeka Cię proces rekrutacji i najczęściej konieczność załączenia CV w początkowym jej etapie. Jeśli zastanawiasz się, jak zaaplikować na wymarzone stanowisko, nie mając jeszcze zawodowego doświadczenia, kierunkowego stażu czy praktyk w ciekawej firmie, przeczytaj poniższe wskazówki. Pomogą Ci one w odpowiednim zaprezentowaniu się rekruterowi. Mimo, że wiele firm posiada internetowy formularz rekrutacyjny, często znajduje się tam również miejsce na załączenie tradycyjnego życiorysu.

Co powinno znaleźć się w Twoim pierwszym CV?

 1. Wyeksponuj swoje wykształcenie. Jeśli dotychczas tak naprawdę nigdzie nie pracowałeś, zaprezentuj swoje wykształcenie. Staraj się to zrobić możliwie jak najdokładniej, aby osoba selekcjonująca aplikacje, miała okazje zobaczyć, co interesowało Cię podczas studiów, na jaki zdecydowałeś się wydział i specjalizację. Wprowadź do cv tytuł swojej pracy inżynierskiej, licencjackiej czy magisterskiej.
 2. Wyeksponuj działalność dodatkową. Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy, jaką aktywną osobą jesteś. Prawdopodobnie podczas studiów robiłeś wiele rzeczy, które dały Ci cenne doświadczenie, możliwe do wykorzystania w późniejszej pracy. Może to być wolontariat, praktyki i staże, działalność w organizacjach studenckich czy aktywność sportowa. Pozwól to zobaczyć rekruterowi.
 3. Nie wstydź się bycia samoukiem. W branży IT nierzadko zdarza się, że młodzi programiści najwięcej uczą się na własną rękę. Jeśli poznałeś dane technologie czy języki poza tokiem studiów, nie ukrywaj tego.
 4. Nie pomijaj swojej działalności w Internecie. W branży IT szczególnie cenną informacją dla rekrutującego może okazać się prowadzenie przez Ciebie ciekawej strony, bloga, czy fanpage. Wspomnij o tym, dodając także kilka ważnych dla danego kanału statystyk.
 5. Opisz swoje zainteresowania i kompetencje miękkie. To jaką jesteś osobą ma duże znaczenie, choćby z uwagi na charakter przyszłej pracy i np. konieczność pracy zespołowej. Kompetencje miękkie odgrywają coraz większą rolę w karierze zawodowej. Przedstaw również krótko swoje zainteresowania.
 6. Nie kłam… Najgorsze co możesz zrobić to koloryzować w CV. Na dłuższą metę jest to naprawdę bezcelowe. Wszelkie Twoje braki wyjdą na jaw, jeśli nie w czasie spotkania rekrutacyjnego, to w pierwszych dniach pracy. Nie wspominając już o tym, że tego rodzaju oszustwo jest po prostu nie fair. Na pewno nie chciałbyś, aby Twój pracodawca zachował się wobec Ciebie w ten sposób. Zastosuj więc regułę wzajemności i również bądź szczery.

Na rynku pracy niemal każdy startował z tej samej pozycji. Prezesi i dyrektorzy wielkich i małych przedsiębiorstw, również byli kiedyś osobami bez doświadczenia. Dlatego nie obawiaj się aplikować na ciekawe stanowisko, tylko dlatego że nigdzie wcześniej nie pracowałeś. Powodzenia!

Świetnym sposobem na rozpoczęcie kariery w branży IT jest staż wakacyjny. Np. taki, organizowany co roku przez Comarch. Zobacz, co możemy Ci zaoferować! >>KLIK<<


Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Ech, brak doświadczenia… Brak wyższego wykształcenia, TO jest problem i skaza na życiorysie… Cóż, doświadczenie to wiedza, która przychodzi za późno.

 2. Wystarczy zrobic fajnie cv (nawet bez doswiadczenia ;P ) ja swoje pisalam na stronce szybkiecv i dostalam mace przydatnych wskazowek, plus przy pakiecie premium dostaje sie fajne szablony :) Mysle ze to najbardziej zwroci uwage rekrutera.

 3. Bez doświadczenia, to najlepiej skorzystać z pomocy z kreatora internetowego np. SzybkieCv , gdzie jest dużo fajnych szablonów, jest przejrzysty, prosty w obsłudze ;)

 4. Ja np. w cv nie wpisuję np. jakiś cech typu punktualna i tego typu rzeczy, bo to chyba oczywiste, że do pracy powinno się być punktualnym więc to żadna zaleta, która nas wyróżni :D. Nawet w szablonach rzadko jest wpisane okienko typu: cechy personalne. Jedyne co wpisuje to pracę w grupie chociaż, i tak teraz pisze to każdy chyba. ;) Jak robiłam swoje CV w szybkieCV to tam miałam fajne wskazówki co i jak wpisywać, szeroki wybór szablonów, w szczególności w wersji premium. ;)

 5. Fajny poradnik dla startujących w branży. Rzeczywiście, sprawy nie zawsze są takie znowu oczywiste. Ale tutaj warto zaznaczyć, że w internecie można znaleźć sporo pomocy – poradniki jak ten powyżej, generatory jak SzybkieCV i wiele innych przydatnych narzedzi.